آزمون و دوره های آیلتس

IELTS چیست؟ 

آیلتس مخفف عبارت انگلیسی زیر است:

International English Language Testing System

IELTS یکی از بهترین روشهای استاندارد بررسی وضعیت زبان انگلیسی است که از ۴ بخش زیر تشکیل شده است:

Listening | Reading | Writing | Speaking


در واقع آیلتس تست ارزیابی زبان انگلیسی است برای افرادی که این زبان, زبان اول آنها نبوده و قصد تحصیل یا مهاجرت به کشوری انگلیسی زبان را دارند. آیلتس در کشورهای انگلستان –استرالیا – نیوزلند و کانادا مورد قبول است. گذراندن موفقیت آمیز تست آیلتس برای تحصیل در استرالیا اجباری است. اخذ ویزای  استرالیا بدون انجام موفقیت آمیز تست آیلتز امکان پذیر نیست. در  استرالیا تافل مورد قبول نیست. در بسیاری از کشورها گذراندن تست آیلتس و یا تافل به عنوان پیش نیاز ورود به دانشگاه است.

آزمون آیلتز :

تست آیلتس از ۴ بخش تشکیل شده است.

The Listening Section – به مدت ۳۰ دقیقه

Academic reading/general training reading section – به مدت ۶۰ دقیقه

Academic writing/general training writing section – به مدت ۶۰ دقیقه

Speaking Section : Duration : بین ۱۱ تا ۱۴ دقیقه

Total test time  دو ساعت و ۴۵ دقیقه


باید بدانید که IELTS یک تست مورد اعتماد و با ایمنی بالا به منظور ارزیابی سطح زبان انگلیسی در زندگی روزمره و همچنین برای اندازه‌گیری سطح زبان انگلیسی افرادی است که قصد تحصیل و یا مهاجرت به کشورهایی مانند انگلستان – کانادا  – استرالیا و بعضی از دانشگاهای آمریکا را دارند.

حدود ۵۰۰ مرکز IELTS آیلتس در سراسر دنیا وجود دارد که همگی از بالاترین سطح کنترل کیفیت برخوردارند.

IELTS به صورت مشترک به British Council,IDP: IELTS Australia and the University of Cambridge ESOL Examinations – Cambridge ESOL تعلق دارد و در ۱۲۰ کشور و ۵۰۰ مرکز در سراسر دنیا فعالیت دارد. سالانه ۱٫۵ میلیون نفر از ۱۳۵ کشور دنیا در این امتحانات شرکت می‌کنند.

University of Cambridge ESOL Examinations -Cambridge ESOL

دانشگاه کمبریج به عنوان بهترین موسسه یادگیری و آموزش و امتحانات زبان انگلیسی در کل دنیا است.


British Council

پل ارتباطی مردم در اقصی نقاط دنیا جهت ارائه فرصتهای یادگیری با ایده های خلاق در انگلستان است و ارتباط انگلستان را با دیگر کشورهای دنیا در این زمینه ایجاد میکند. این موسسه به عنوان موسسه بین المللی فرصتهای آموزشی و فرهنگی در انگلستان است که در ۱۰۹ کشور دنیا نمایندگی دارد.


IDP: IELTS Australia

موسسه ایلتز ( آیلتس ) استرالیا  , سازمان بین المللی آموزشی در  استرالیا  است که فعالیتهای متنوعی در زمینه های مشاوره تحصیلی , انتشارات آموزشی , پروژه و آموزش زبان انگلیسی و برگزاری امتحانات آن را دارد.

اثر بخش بودن آیلتس ار سال ۱۹۸۹ به تایید رسیده است. آیلتس به صورت پیوسته شرایط انجام ارزیابی زبان انگلیسی در زمینه های کاربردی و پیشرفته را فراهم نموده است. در طول ده ها سال تغییرات مثبت , آیلتس بصورت پیوسته توانسته است توانائی افراد را در مهارتهایشان به زبان انگلیسی ارزیابی نماید.

لوگوی موسسات برگزار کننده آیلتس به صورت زیر است.


تاریخچه IELTS :

در ابتدا  آیلتس به صورت English Language Testing Service – ELTS در سال ۱۹۸۰ معرفی شد. که در آن زمان فرمت تست فرمتی جدید بود که نشان دهنده تغییر در روش یادگیری زبان انگلیسی و همچنین ارزیابی آن بود.  آیلتس از آن زمان تحت تاثیر ارتباطات زبانی و آموزش زبان انگلیسی برای اهداف خاص بود. ابتدا IELTS بر اساس نیاز استفاده از انگلیسی به جهت مقاصد آکادمیک طراحی شده و در واقع منعکس کننده استفاده زبان در زندگی روزمره بود. بعد از تحقیقات فراوان توسط بریتیش کانسیل و کمبریج ESOL سیستم آیلتز ( آیلتس ) به صورت وسیعتری فعالیت خود را با شرکت در عرصه های بین المللی ادامه داد. در نهایت سه موسسه زیر به صورت بین المللی به هم ملحق شده و نام IELTS را بر روی این موسسه گذاشتند.

British Council and UCLES EFL – now known as Cambridge ESOL
Program of Australian Universities and Colleges (IDP), now known as IDP Education Australia

ابتدا در سال ۱۹۸۹ , IELTS به صورت بین المللی فعالیت خود را شروع کرد. سال ۲۰۰۹ ، ۲۰ سال از عمر IELTS میگذرد .

در بدو تاسیس IELTS متقاضیان

دو مدل غیر تخصصی شامل :

Listening and Speaking

و دو مدل تخصصی شامل :

Reading and Writing

را انجام میدادند. سپس در آوریل ۱۹۹۵ تغییراتی دیگری در IELTS اعمال شد .مرتبا سیستم ارزیابی و بررسی میشد. تست Speaking در ابتدا در جولای ۲۰۰۱ معرفی شد و روش ارزیابی جدید برای بخش Writing در ژانویه ۲۰۰۵ صورت پذیرفت. مدل کامپیوتری آیلتس در سال ۲۰۰۵ در تعدادی از مراکز آیلتس معرفی گردید. اگر چه تست نسبت به سال ۱۹۸۹ تغییراتی داشته است اما بسیاری از عناصر خود را نسبت به آن سال حفظ کرده است به خصوص در بخشهای Reading و Listening و همچنین انجام تست Speaking که به صورت رو در رو انجام میشود به علاوه استفاده از فرمتهای نوشتاری جهت بخش Writing .

آیلتز به دو مدل اصلی تقسیم میشود .

General IELTS آیلتس جنرال (عمومی) : معمولا جهت استفاده افرادی است که قصد مهاجرت به کشوری انگلیسی زبان مانند انگلستان – کانادا  – استرالیا را دارند .

Academic IELTS آیلتس آکادمیک (دانشگاهی) : جهت استفاده افرادی است که قصد تحصیل در دوره های دانشگاهی در کشورهای انگلیسی زبان مانند انگلستان – کانادا  – استرالیا را دارند.

به دلیل کاربرد متفاوت این دو مدل از متفاضیان خواسته میشود تا قبل از اقدام برای دوره های آیلتس و یا امتحان آن از اینکه که کدام یک از مدلهای بالا مورد نیازشان است اطمینان حاصل نمایند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرکت در دوره های آیلتس در انگلستان فرم مشاوره تحصیلی را تکمیل نمائید.

تفاوت بین  دو مدل جنرال و آکادمیک در بخشهای Reading و Writing است که این دو بخش در تست آکادمیک و جنرال متفاوت هستند درحالی که Listening و Speaking در دو مدل یکسانند. در Reading آکادمیک ممکن است متقاضی نیاز به انجام ۳ متن طولانی تر و پیچیده تر نسبت به جنرال داشته باشد. در حالی که در جنرال ۴ متن کوتاه و ساده تر میباست انجام دهد.


دوره های آیلتس :

همانطور که امتحانات  آیلتس به دو دسته جنرال و آکادمیک تقسیم میشود , دورهای آمادگی برای امتحان آیلتس نیز به دو دسته جنرال و آکادمیک تقسیم شده اند.

این دوره ها بسته به مدت زمان آن متفاوت است که ممکن است از یک دوره فشرده آمادگی آیلتس جهت امتحان که مدت ۱ هفته است تا دوره کامل یک ساله کامل آیلتس  متغییر باشد.

هزینه دوره های آیلتس نیز با توجه به مدت دوره و موسسه آموزشی ارائه دهنده دوره متفاوت است.

تعداد دانش آموزان آیلتس در یک کلاس در موسسات مختلف متفاوت است. در مواردی تک نفره و در بعضی کلاسها ممکن است گروه های ۲۰ نفره یا حتی بیشتر شرکت داده شوند.

برای مثال:

برای مثال دوره آمادگی فوق در مدت ۶ هفته انجام میشود .هزینه بر اساس اینکه این دوره آیلتس جنرال است یا آکادمیک و همچنین تعداد دانش آموزان در یک کلاس و طول دوره و ساعات کلاس در هفته با دوره های دیگر متفاوت است و ممکن است به صورت زمانی زیر ارائه شوند.

ترکیبی یا Combo : بعضی از دوره های آیلتز ممکن است به صورت ترکیبی یا کامبو ارائه شوند. بدین صورت که صبح ها کلاس آمادگی آیلتس در کالج یا دانشگاه به صورت گروهی برگزار شود و  بعد از ظهرها به صورت تک نفره . کلاسهای آمادگی تک نفره به منظور برطرف نمودن نیازهای خاص دانشجو بوده و بیشتر جهت دانشجویانی که بر روی یک موضوع خاص در یادگیری زبان علاقه مندند کاربرد دارد.

در روش ترکیبی معمولا ساعت کلاسها در صبح ها و بعد ازظهر به صورت زیر هستند.