اطلاعات عمومی درباره آمریکا

ایالات متحدهٔ آمریکا (United States of America و به اختصار: USA) به پایتختی شهر واشنگتن دی‌سی، دارای ۵۲ ایالت فدرال است که در پهنه‌ای به وسعت ۹٫۸۲۶٫۶۳۰ کیلومتر مربع در شمال قاره آمریکا به حیات خود ادامه می‌دهد. آمریکا را امروز به عنوان قدرتمندین کشور جهان در حوزه اقتصادی، نظامی و تکنولوژی می‌شناسند. این کشور پهناور که قدمت آن تنها به ۳ قرن پیش بازمی‌گردد با حدود ۳۲۰ میلیون نفر جمعیت، از پرجمعیت‌ترین‌های جهان نیز به شمار می‌رود. نظام سیاسی حاکم بر این سرزمین که به عنوان اولین دموکراسی‌های مدرن جهان شناخته می‌شود در سال ۱۷۷۶ میلادی و در پی اعلام استقلال ۱۳ ایالت‌ آن از امپراطوری بریتانیا شکل گرفت. اولین قانون‌گذاران آمریکا به پدران آمریکا معروفند. آنها قانون اساسی این کشور جدید 139406171003165506046604را بر اصول آزادی و برابری بنیان گذاشتند و در این راه کوروش کبیر (پارشاه بزرگ امپراطوری پارس) را الگو قرار دادند. ۳ محور اصلی این قانون اساسی (تفکیک قوا، نظام انتخاباتی و حکومت فدرالی) به گونه‌ای طراحی شده‌اند که از شکلگیری یک حکومت دیکتاتوری پیشگیری کنند و در عین حال ثبات سیاسی و اتحاد ملی را تضمین نمایند. بیش از دویست سال گذر حوادث، از جنگ داخلی تا جنگ جهانی، از دوران برده‌داری تا دوران آزادی سیاهان، از سقوط وال استریت تا رکود مسکن، از ترور جان اف کندی تا استعفای نیکسون، نشان از قدرت این سند و توانمندی سیاستمداران آن در حفظ و اجراء آن دارد.


آمریکا دارای زبان رسمی نیست، اما بیش از ۸۰درصد جمعیت آن به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. از این رو برای ورود به این سرزمین تسلط به انگلیسی امری ضروری محسوب می‌شود. دانشگاه‌های آمریکا نمرات بالا در آزمون تافل را بسیار مهم تلقی می‌کنند و برای پذیرش الزامی می‌دانند.

زبان‌های مرسوم در آمریکا به ترتیب عبارت‌اند از:

انگلیسی آمریکایی: ۸۲٫۱٪

اسپانیولی: ۱۰٫۷٪

سایر زبان‌های هند و اروپایی: ۳٫۸٪

زبان‌های آسیایی و اقیانوسیه: ۲٫۷٪

سایر زبان‌ها: ۰٫۷٪.


فرهنگ و هنر در آمریکا

تا اواسط قرن بیستم، فرهنگ و هنر، و در کل سبک زندگی آمریکایی، به شدت تحت تاثیر کشورهای اروپایی به ویژه انگلستان و فرانسه قرار داشت. هنرمندان آمریکایی از هنرمندان این کشورها تقلید می‌کردند و صنعت‌گران این سرزمین دور، از همتایان اروپایی خود الگو می‌گرفتند. اما آرام آرام فرهیختگانی در آمریکا رشد یافتند که توانستند با بریدن از ریشه‌های اروپایی، هویت آمریکایی را سامان دهند که امروز بر تمام جهان سلطه یافته است. جنگ جهانی دوم نیز در این میان نقش بسیار پررنگی را ایفا کرد، 5d3ccc1eff2b681e328782317458a921چرا که از یکسو اروپاییان را به ورطه ورشکستگی کشانده بود و از سوی دیگر برای آمریکا رونق اقتصادی را همراه آورده بود. همچنین موجب شده بود تا بسیاری از هنرمندان، دانشمندان و متفکرین به این کشور مهاجرت کنند و عرصه را برای رشد و بیان نظراتشان مساعد ببینند.

در هنر نقاشی، سبک آبستره به یکی از شاخص‌ترین آثار هنری آمریکایی بدل شد که با تاکید بر آزادی و شکستن تمام قوانین، نوید آینده‌ای روشن را می‌داد. جکسون پولاک، ویلیام دکونینگ و مارک روتکو مهمترین هنرمندان این سبک بودند. آنها با در هم کوبیدن آنچه به عنوان اصول کلاسیک هنر شناخته می‌شد، راه را برای خلق آثاری باز کردند که امروز جهان ما را زیباتر و رهاتر ساخته‌اند.

هنر عکاسی نیز در آمریکا بسیار شکوفا شد. آلفرد استیگلیتز، اولین کسی بود که این صنعت را به عنوان یک هنر به رسمیت شناخت. پس از او، حادثه رکود بزرگ گرچه اتفاقی تلخ بود، اما عکاسی مستند را وارد مرحله‌ای جدید کرد تا جایی که عکس «مادر مهاجر» اثر دوروتیا لانگ که در همان روزها گرفته شد، به پرتیراژترین عکس تاریخ بدل شد. اما شاید انسل آدامز را باید به عنوان بزرگترین عکاس آمریکایی نام برد، عکاس طبیعتی که با آثار خارق‌العاده‌اش از نقاط بکر این سرزمین زیبا، به یک عکس، ارزشی همتای بزرگترین آثار هنری جهان را داد. او با دوربین‌های بزرگش با وسواس و دقت بسیار زیاد در پارک یوسیمتی تصاویری را خلق کرد که نشان از نگاهی مهندسی به خلق اثر هنری دارند، پدیده‌ای که درون فرهنگ آمریکایی ریشه دوانده و امروز به مهترین تولیدکننده ایده‌ها و اندیشه‌های تاثیرگذار بدل شده است. TheTetonsTheSnakeRiver-Adams-13-6-92

 

تاثیر سینمای آمریکا بر سینمای جهان بر کسی پوشیده نیست. هالیوود بر کل سالن‌های جهان حکمرانی می‌کند و یه کمتر فیلمسازی اجازه نفس‌کشیدن می‌دهد. با تولید بیش از ۱۰۰۰ فیلم در سال، آمریکا بزرگترین تولیدکننده فیلم در جهان است که در عین حال بزرگترین سرمایه‌گذار در این صنعت نیز به شمار می‌رود.  اورسون ولز، استنلی کوبریک، فرانسیس فورد کاپولا، استیون اسپیلبرگ، جیمز کامرون، مارتین اسکوریسزی و بسیاری نام‌های بزرگ دیگر در این فرهنگ رشد یافتند و فیلم ساختند. آنها داستانهایی برای ما تعریف کرده‌اند که قلب‌هایمان را دریده‌اند و اندیشه‌هامان را به پرسش گرفته‌اند. در عین حال سبک و فرهنگ آمریکایی را برایمان برساخته‌اند و ما را به درون خود هول داده‌اند. سینمای هالیوود، گرچه گهواره خلق برخی از بزرگترین آثار قرن بوده است، اما از سوی دیگر ابزار فشاری نیز بر سایر فرهنگ‌ها برای درونی‌کردن سبک زندگی آمریکایی بوده است. ابزاری که هیچیک از فرهنگ‌های جهان تاکنون نتوانسته است خود را از تاثیرات آن دور بدارد.


صنعت و تکنولوژی در آمریکا

با پایان یافتن جنگ جهانی دوم، فرصتی برای آمریکا فراهم شد تا با بهره‌گیری از دانشمندان اروپایی و سرمایه‌گذاری بر بازارهای تشنه نوظهور، گامی بلند در صنعت و تکنولوژی بردارد. صنعت خودروسازی این کشور با تولید اتومبیل‌های سواری، وانت و سنگین بسیار توانست بر رونق اقتصادی آمریکا اثر بگذارد. از سوی دیگر رقابت فضایی با شوروی در سال‌های جنگ سرد، سرمایه‌گذاری عظیمی را به این حوزه تزریق کرد که در نتیجه آن پیشرفت‌های عمده‌ای حاصل شد. زندگی امروز ما بدون ماهواره‌ها غیرقابل تصور است.

در دو دهه اخیر، کامپیوتر و تکنولوژی اطلاعات از چنان قدرتی برخوردار شده است که دنیا را به عصر جدیدی رهنمون ساخته‌اند. بدون شک نقش آمریکا در این مسیر، پررنگ‌ترین نقش است. اپل، گوگل، مایکروسافت، فیس‌بوک، توییتر، آمازون و بسیاری شرکت‌های دیگر چنان به زندگی ما گره خورده‌اند که نمیتوانیم خود را به راحتی از آنها جدا بدانیم.

آمریکا همینطور در حوزه تولید غذا سرمایه‌گذاری‌های عظیمی داشته است. کشاورزی این سرزمین به پنج قاره صادر می‌شود. استفاده صحیح از تکنولوژی همراه با سازماندهی درست و مدیریت حساب‌شده، بهره‌وری را برای آب و خاک در این پهنه از جهان به حداکثر خود رسانده است. از این رو وابستگی بسیاری از کشورها به واردات از آمریکا، امکان سلطه بر آنها را بسیار راحت‌ ساخته است.

صنایع نظامی نیز از مهمترین صنعت‌های آمریکا به شمار می‌روند. این کشور بزگترین بودجه نظامی را میان تمامی کشورهای جهان دارد و از پیشرفته‌ترین هواپیماها، ناوهای جنگی و سلاح‌های نظامی بهره می‌برد. آزادی خرید و فروش، و جمل اسحله در این کشور نیز نقشی مهم در رونق این صنعت دارد، هر چند که این امر به بهای بسیار گزافی برای مردمان آن به دست آمده است.

از دیگر صنایع مهم در آمریکا، صنعت پوشاک است. شرکت‌های نایکی، آدیداس و پوما جای اندکی برای سایر برندها در حوزه ورزش باقی گذاشته‌اند. از سوی دیگر لباس‌های بسیاری از جوان‌ها ذر کشورهای مختلف محصول شرکت‌های آمریکایی است.