اطلاعات عمومی درباره انگلیس

Shard Building, London, UK 2انگلستان، سرزمین آنگلوساکسون‌ها، جزیره‌ای کوچک در غرب اروپا که ما آن را با انقلاب صنعتی، فوتبال و کت‌شلوار می‌شناسیم، امروز از مهمترین کشورهای جهان به شمار می‌رود. زبان این کشور در معادلات سیاسی قرن بیستم، به زبان بین‌المللی تبدیل شد و هم‌اکنون لغتنامه آکسفورد بیش از یک میلیون لغت را در خود جای داده است. پول این کشور نیز (پوند) از قدرتمندترین پول‌های جهان شناخته می‌شود. در حوزه اقتصاد و بازرگانی انگلیسی‌ها توانستند پیشرفت‌های بسیاری داشته باشند و سلطه خود را بر شرق و غرب تداوم بخشند. درآمد سرانه مردم این کشور ۳۸۰۰۰ دلار در سال است که رفاه بسیاری را برای آنها موجب شده است. خوب است بدانیم که هزینه‌های درمانی در این کشور کاملا و برای تمامی شهروندان رایگان است. انگلستان در حوزه فرهنگ نیز کشور معتبری به شمار می‌رود. ادبیات آن از غنی‌ترین فرهنگ‌های ادبی جهان است. شکسپیر، چارلز دیکنز، تی‌اس‌الیوت، خواهران برونته و جورج برنارد شاو از نام‌آورترین نویسندگان جهان به شمار می‌روند که تاثیر بسیاری بر دوران خود و پس از آن گذاشتند. در حوزه موسیقی گروه بیتل‌ها برای همه شناخته شده است. پینک فلوید، رولینگ استونز، التون جان و بسیاری دیگر جریان موسیقی بعد از جنگ دوم جهانی را از آن خود کردند. پربیننده‌ترین برنامه تلویزیونی جهان، Top Gear، در تلویزیون بی بی سی تولید می‌شود که خود از بزرگترین و معتبرترین رسانه‌های جهان است.

DescriptionView from the top of the Victoria Tower, the lesser known of the two towers of the Houses of Parliament, towards Big Ben, the River Thames and the London Eye Millennium Wheel, Westminster and the cityscape to the east. Dusk. Sunset. Britain 100.

DescriptionView from the top of the Victoria Tower, the lesser known of the two towers of the Houses of Parliament, towards Big Ben, the River Thames and the London Eye Millennium Wheel, Westminster and the cityscape to the east. Dusk. Sunset. Britain 100.

تاریخ مدرن جزیره با جدایی کلیسا و پس از آن انقلاب شکوهمند شروع می‌شود. ارتباط شاهان بریتانیا با مردمانشان معمولا بسیار خوب بوده است، به طوریکه در قرن هجده و نوزده که بسیاری از مردمان اروپا از جمله فرانسویان سر پادشاهان خود را با گیوتین جدا می‌کردند، جورج سوم از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار بود. هم‌اکنون نیز ملکه انگلستان جایگاه مثبتی میان اقشار این سرزمین دارد. البته شایان ذکر است از دلایل مهم این محبویت عدم دخالت این خانواده در امور سیاسی است. حق حاکمیت مردم بر کشور و آزادی بیان برای جامعه انگلستان کاملا به رسمیت شناخته شده است و نهادهای مدنی متعدد به شدت از آن محافظت می‌کنند. هم‌اکنون نیز خانواده سلطنتی بسیار از محبوبیت بالایی برخوردا است. سلطنت ملکه الیزابت در سال ۲۰۱۵ تبدیل به طولانی‌ترین دوره سلطنت در تاریخ بریتانیا شد. او از سال ۱۹۵۲ ملکه این سرزمین است. این خانواده نه‌تنها منبع درآمدزایی برای کشور هستند، بلکه مالیات نیز پرداخت می‌کنند. تبلیغات مربوط به کیت میدلتون سالانه ۱ میلیارد دلار برای بریتانیا درآمد دارد. جالب است بدانید اگر کسی در بریتانیا به ۱۰۰ سالگی برسد ملکه یک نامه شخصی برای او ارسال می‌کند.

بریتانیای کبیر از چهار ایالت انگلیس ( در جنوب ) ، اسکاتلند ( در شمال ) ، ویلز در ( جنوب غربی ) و ایرلند شمالی ( در شمال جزیره ایرلند) تشکیل گردیده است. پایتخت بریتانیا و انگلیس شهر لندن است و شهرهای مهم آن منچستر، بیرمنگام، نیوکاسل، لیدز، برادفورد، لیورپول، شفیلد و … هستند. مرکز اسکاتلند شهر ادینبورو و شهر های مهم آن گلاسکو و ابردین هستند. مرکز ایالت ویلز شهر کاردیف و مرکز ایرلند شمالی شهر بلفاست است. شایان ذکر است که هر چهار ایالت تا سال ۱۹۹۸ از نظر سیستم آموزشی تحت نظارت مجلس عوام مستقر در لندن بودند اما با تصویب لایحه جدایی ایالات و خودمختاری آنها در بعضی زمینه ها و تشکیل مجالس جداگانه سه ایالت دیگر، دارای قوانین جداگانه و مختص ایالت خود گردیدند.

جمعیت این کشور در حدود ۶۰ میلیون نفر و مساحت آن ۲۲۰ هزار کیلومتر مربع می باشد. بسیاری از ساکنان امروز بریتانیا اصالتاً به دیگر کشورهای اروپایی، آفریقایی، آسیایی و خاورمیانه تعلق دارند. در گذشته های دور «مهاجمان» به این سرزمین حمله می کردند و زمین‌های آن را تصاحب می نمودند. اما امروزه «مهاجران» برای داشتن زندگی بهتر و دست یافتن به امنیت و آرامش راهی این سرزمین می‌شوند. بریتانیا به داشتن سنت طولانی در زمینه پناه دادن به افرادی که برای نجات جان شان و رهایی از مشقت به این مملکت پناهنده شده اند افتخار می‌کند. برای مثال در قرون شانزدهم تا هیجدهم، پروتستان‌های فرانسوی (معروف به «یوگِنات»ها) برای نجات جانشان از دست کلیسای کاتولیک فرانسه، به انگلستان پناهنده می‌شدند. همچنین در دهه چهلِ قرن نوزدهم، انبوهی از ایرلندی‌ها برای فرار از چنگال قحطی و خشکسالی به انگلستان آمدند و به عنوان کارگر در ساختن راه آهن، کانالها و استخراج معادن در این سرزمین  مشغول گردیدند. به علاوه، در سال های ۱۸۸۰ تا ۱۹۱۰ جمعیت کثیری از یهودیان برای فرار از آزار گسترده «پُگروم»های روسیه تزاری، اُکراین، مجارستان و بِلاروس، به بریتانیا پناه آوردند.

بریتانیا به علت موقعیت خاص جغرافیایی دارای آب و هوای ابری توأم با باد و باران فراوان است. تقریبا شش ماه از سال هوا سرد است و درجه حرارت هوا از چند درجه بالا تا چند Royal Albert Hall, London, UK 1درجه پایین صفر متغیر است. درجه حرارت در طول تابستان که مدت آن بسیار کوتاه است به حدود ۳۰ درجه و گاه تا چند درجه بالا تر هم می رسد. روزهای تابستان بسیار بلند بوده ، تا حدود ساعت ۱۰ شب هوا روشن است . بر عکس روزهای زمستان بسیار کوتاه بوده به طوری که خورشید در ساعت ۸ صبح طلوع و در ساعت ۴ بعد از ظهر غروب می کند.

فرهنگ انگلیسی

Fish & Chips, UK 2مردمان انگلیسی به مهمان نواز، اصالت و فرهنگ متشخصانه معروفند. آنها معتقد به نظام طبقاتی و متعصب، اهل مطالعه، تا حدودیی عجول و تنبل در فکر کردن هستند. شاید بتوان گفت مهمترین ویژگی بریتانیایی‌ها «غرور و تکبر» باشد که در دنیا به آن مشهورند.

غذا نقش مهمی در زندگی روزمره مردم انگلستان دارد، هرچند که غذاهای آنها از محبوبیت بالایی میان سایر مردم جهان برخوردار نیست. از این نظر فرانسویان همیشه توانسته‌اند غذاهای خود را به رخ مردمان جزیره بکشند. با این حال تنوع بیش از هزار نوع دسر و شیرینی، بیش از ۷۰۰ نوع پنیر، انواع ساندویچ، مربا و مارمالاد این کشور را نیز صاحب فرهنگ غذایی خود کرده است. تجربه یک عصرانه لوکس با طعم چای و شیرین ها ی خوشمزه محلی انگستان را از دست ندهید. این سنت از قرن ۱۸ و ۱۹ رواج پیدا کرد. درآن زمان مردم انگلیس تمایل به خوردن صبحانه های مفصل و طولانی، ناهار کوچک و شام دیر وقت داشتند و بیشتر اوقات روز و قرارهای کاری را منوط به این ساعات میکردند. «ماهی و سیب‌زمینی» fish and chips احتملا معروفترین غذای انگلیسی است. اگر تا به حال آن را امتحان نکردید، پیشنهاد می‌کنیم سریعتر این تجربه را داشته باشید. همچنین انگلیس با شیرینی ها و دسرهای رنگانگ و متنوعش معروف است. مردم انگلیس به شیرینی‌جات علاقه بسیاری دارند و شاید به همین دلیل است که شکلاتها، دسرها و شیرینی‌جات متنوع به عنوان یکی از جاذبه های توریستی این کشور مطرح شده است. به طور مثال می توان از کیک باتنبرگ که به مناسبت ازدواج دختر ملکه ویکتوریا در سال ۱۸۸۹ پخته شد و دسر Eton mess که به مناسبت بازی بین کالج اِتُن و کالج وینچستر پخته می شود، نام برد. همانطور که می بینید غذاها و دسرهای انگلیس مانند همه کشورها همانند ایران فلسفه جالبی در دل خود دارند.

فرهنگ ورزش نیز در میان انگلیسی‌ها بسیار رواج دارد. به ویژه فوتبال که طی یک سده به محبوبترین ورزش جهان تبدیل شد. لیگ برتر انگلیس پربیننده‌ترین و پردرآمدترین و ثروتمندترین لیگ فوتبال جهان است. اولین باشگاه فوتبال نیز در سال ۱۸۵۷ به نام شفیلد در همین کشور تاسیس شد. با این وجود در رده ملی انگلستان تنها یکبار توانسته قهرمان جام جهانی بشود. جالب است بدانید که کاپ قهرمانی جام جهانی نیز در این کشور دزدیده شد و کاپ کنونی بعد از آن ساخته شد. تنیس، گلف، کریکت و راگبی نیز از دیگر ورزش‌های پرطرفدار در این کشور هستند

william-shakespeare-194895-1-402هنر انگلیسی بیشتر اعتبار خود را مدیون ادبیات این سرزمین است. ادبیات غنی کشور جزیره تمام جهان را درنوردیده و به تمام فرهنگ‌ها رخنه کرده است. نمایشنامه‌های شکسپیر تا کنون به تمام زبان‌های دنیا هزاران بار اجرا شده است. شخصیت‌های داستانی-کارآگاهی هرکول پوآرو و شرلوک هولمز در تمام جهان شناخته می‌شوند. اشعار تی‌اس‌الیوت را همه ادیبان جهان ستوده‌اند. ویرجیانا وولف با خلق سبک جدیدی از ادبیات به نام شیوه جریان سیال ذهن، تحول شگرفی در ادبیات جهان شکل داد. آنچه ما امروز به عنوان سنت مراسم کریسمس می‌شناسیم نتیجه داستان «آواز کریسمس» اثر چارلز دیکنز است. بر بلندی‌های بادگیر، از مهمترین رمان‌های تاریخ، نوشته شارلوت برونته است. جین آستین نیز آثار مهمی از جمله غرور و تعصب را برای جهان به یادگار گذاشت. کریستوفر مارلو نمایشنامه دکتر فاستوس را خلق کرد که نام او را به عنوان یک نابغه در تاریخ به اثبات رساند. جورج اورول را نیز همه ما با مزرعه حیوانات و ۱۹۸۴ می‌شناسیم. امروز نیز توان ادبیات غنی انگلستان بسیار بالاست. جی کی رولینگ با مجموعه‌داستان‌های هری پاتر، تخیل یک نسل را از آن خود کرده است. … و همه اینها تنها گوشه‌ای از ادبیات این سرزمین است.

در حوزه مد و لباس نیز فرهنگ انگلیسی توانسته است معیارهای خود را بر جهان غلبه دهد. کت‌وشلوار که امروز به عنوان لباس رسمی در تمام فرهنگ‌ها شناخته می‌شود از درون قصرهای این جزیره بیرون آمد. فرهنگ جوانان نیز با وجود تیپ‌های پانک و راک تاثیرات بسیاری گرفتند. کمپانی‌های بزرگ صنعت مد نیز در انگستان حضور دارند و هفته مد لندن از مهمترین گردهمایی‌های این حوزه به شمار می‌رود.