اطلاعات کلی مالزی

نام کشور : مالزی                         

مساحت : ۷۵۰،۳۲۹  کیلومتر مربع

جمعیت : ۲۱,۳۷۰,۰۰۰ نفر

زبان : باهاسا مالزی ، گویشهای چینی ، انگلیسی ، تامیل ، گویشهای محلی

مذهب : ۵۲% مسلمان ، ۱۷% بودایی ، ۱۲% تائوئیست ، ۸% هندو ، ۸% مسیحی ، ۲% قبیله ای (شمنیسم)

حکومت : بر اساس قانون اساسی کشور ، پادشاهی دمکراتیک

پایتخت : کوالالامپور

پادشاه : توانکو جعفر توانکو عبدالرحمن

محصولات و صنایع عمده : ورقهای فلزی ، کائوچو ، روغن خرما ، نفت ، نساجی و الکترونیک .

بنادر و لنگرگاهها : بینتولو ، کوتا کینابالو، کوانتان، کوچینگ، کودات، لابوان، لاهاد داتو، لوموت، میری، پاسیرگودانگ، پنانگ، بندر دیکسون، بندر کلانگ، سانداکان، سیبو، تانجونگ برهالا، تانجونگ کیدورونگ، تاوائو .


Petronas Twin Towers, Malaysia 4

مالزی کشوری در جنوب شرقی آسیا و پایتخت آن کوالا لامپور است. سازمان‌های دولتی و وزارت‌خانه‌های این کشور در شهر جدید پوتراجایا (پایتخت اداری) این کشور واقع است. مالزی عضو سازمان ملل متحد و اتحادیه کشورهای همسود است. این فدراسیون شامل سیزده ایالت در جنوب شرقی آسیا است. نام «مالزی» زمانی انتخاب شد که فدراسیون مالایا؛ سنگاپور، صباح و ساراواک یک اتحادیه متشکل از ۱۴ ایالت را تشکیل دادند. در سال ۱۹۶۵ سنگاپور از مالزی جدا شد و به کشوری مستقل تبدیل گردید.

مالزی دربردارنده دو ناحیهٔ جغرافیائی است و دریای جنوبی چین این دو را از هم جدا می‌کند: شبه جزیره مالزی یا مالزی غربی که بر روی شبه جزیره مالایی قرار دارد و از شمال با تایلند مرز خشکی دارد و از طریق جادهٔ شوسهٔ جوهور از جنوب با سنگاپور پیوند دارد. این کشور دربردارندهٔ شاه‌نشین‌های جوهور، کداح، پاهنگ، نگری سمبیلان، کلانتان، پراک، سلانگور، پرلیس و ترنگانا بوده و دو ایالت آن را فرمانداران ملاکا و پنانگ و دو منطقهٔ فدرال پوتراجایا و کوآلالامپور سرپرستی می‌کنند. بورنئوی مالزی یا مالزی شرقی که بخش شمالی جزیره بورنئو را دربر دارد باآن‌که هم‌مرز اندونزی است، زیر سرپرستی حکومت شاه‌نشین برونئی قرار دارد. مالزی شرقی دربردارندهٔ ایالت‌های صباح و ساراواک و حوزهٔ فدرال لابوآن است. اگرچه از دیدگاه سیاسی این بخش را مالاییها سرپرستی می‌کنند؛ اما جمعیت جدید مالزیایی با وجود اقلیت‌های چینی و هندی، یک‌دست نیست. سیاست‌های مالزی برای بیان ماهیت ادعاشدهٔ مشاوره‌ای آن گفته شده‌است و سه حزب اصلی تشکیل دهندهٔ ناسیونال باریسان، هریک وابستگی خود را به یکی از گروه‌های نژادی کاسته‌است. تنها تنش مهم دیده‌شده در این کشور؛ از زمان استقلال آن تا کنون، شورش‌های نژادی ۱۳ می در آستانهٔ مبارزهٔ انتخاباتی و بر سر درگیری‌های نژادی بوده‌است. با این همه، مالزی الگویی از هماهنگی نژادی شمرده می‌شود.

 


مالزی یکی از متنوع ترین کشورهای آسیا به شمار می‌رود

pic-261-w700نیمی از جمعیت ۳۱ میلیونی این کشور، از قوم مالای ها هستند. چینی ها ۲۳ درصد و هندی ها نیز ۷ درصد مردم را تشکیل می دهند. ۱۲ درصد دیگر را گروه های مختلفی مانند مردم جزیره بورنئو که در همسایگی مالزی قرار دارد، پدید آورده اند. همانطور که در بالا اشاره نمودیم، مذهب رسمی آن ها اسلام است و بودایی ها، هندوها و مسیحیان، دیگر اقلیت های دینی ساکن این سرزمین هستند. پراکندگی قومی و نژادی سبب شده است که مالزی دارای زبان ها، خوراکی ها و فرهنگ های گوناگون باشد. این کشور اقدامات مثبت زیادی در رابطه با تنوع قومی انجام داده است. در تاریخ این کشور، تنش های قومی زیادی وجود داشته که بر سیاست های آن تاثیر گذار بوده اند. شورش نژادی گسترده در سال ۱۹۶۹ میلادی باعث شد که سیاست های اقتصادی جدیدی شکل بگیرد. دولت تصمیم گرفت نابرابری ها در بین مالایایی ها و طبقه ثروتمند چینی را کاهش دهد. این یکی از اقداماتی است که در رابطه با تنوع نژادی انجام گرفته است.

امروزه رفتن به دانشگاه های این کشور کار سختی نیست و شرایط گذشته را ندارد. به علاوه، افراد می توانند با شرایط مناسب تجارت خود را راه بیاندازند و خانه بخرند. بر اساس نظر سنجی ها، ۷۱ درصد مردم این کشور، سیاست «اقدامات مثبت» را منسوخ شده دانسته و شایسته سالاری را گزینه مناسب می دانند.


انتخاباب در چه تاریخی برگزار می‌شود؟

بر خلاف بسیاری از کشورها، تاریخ انتخابات در این کشور مشخص نیست و روز خاصی برای آن تعیین نشده است. بر اساس قانون اساسی مالزی، انتخابات حداقل یک بار در هر پنج سال برگزار می گردد. با این حال نخست وزیر می تواند با انحلال پارلمان، انتخابات را در هر زمانی برگزار کند.

سه سال پیش که آخرین انتخابات این کشور برگزار شد، مردم برگزاری انتخابات در تعطیلات را تلاشی از سوی نجیب رزاق نخست وزیر وقت برای جلوگیری از مشارکت گروه های مخالف در حال رشد می دانستند. با این حال حزب حاکم در شرایطی بحث برانگیز باز هم برنده شد. آن ها از سال ۱۹۵۷ زمام قدرت را به دست گرفته اند.


pic-263-w700ایالت پنانگ و مرکز آن شهر جورج تاون، یکی از بهترین مکان های آسیا برای تجربه غذای خیابانی به شمار می رود. شما می توانید با قدم زدن در خیابان ها غرفه هایی را مشاهده کنید که انواع و اقسام خوراکی ها مانند نودل های تند، سمبوسه و کِندُل (دسری که از عصاره نارگیل و ژله درست می شود) را به فروش می رسانند.

گردشگری غذای پنانگ تا حد زیادی تحت تاثیر «Baba-Nyonya» قرار دارد.؛ گروه مهاجری که غذاهای چینی، تایلندی و دیگر کشورهای آسیایی را با یکدیگر ترکیب کرده اند. «asam laksa» نام غذای مشهور آن هاست که از ترکیب برنج، سوپ ماهی و تمبر هندی تهیه گشته و همراه با پیاز، آناناس، نعناع، زنجبیل و رب میگو سرو می گردد. کاربران اینترنتی در رای گیری وب سایت سی ان ان، این غذا را در ردیف ۵۰ خوراکی برتر جهان قرار دادند.


pic-264-w700بزرگترین گل جهان

مشهورترین گیاهی که در مالزی رشد می کند، «رافلِسیا» نام دارد. شکوفه های آن می توانند حتی به قطر ۹۱ سانتی متر نیز برسند که همین مسئله، گیاه مذکور را به بزرگترین گل جهان بدل می کند.

این گیاه هنگام شکوفه دادن، بوی بسیار بدی از خود منتشر می سازد و به همین دلیل، لقب «گل جسد» یا گل بدبو برایش در نظر گرفته شده است. عطر ناخوشایند آن حشرات را به سمت گل کشانده و آن ها نیز عمل گرده افشانی را انجام می دهند.


خارگیل

pic-266-w700

این مخلوق احتمالا عجیب ترین میوه جهان لقب می گیرد. بو و عطر سلطان میوه ها به قدری تند است که استفاده از آن در برخی هتل ها ممنوع شده. ریچارد استرلینگ نویسنده فعال در حوزه غذا، بوی این میوه را ترکیبی از سقز، پیاز و جوراب توصیف می کند. دوریان باید توسط یک چاقوی تیز و با مهارت خاص برش داده شود تا گوشت نرم آن پدیدار گردد. شیرینی و خوش طعمی آن، ترکیبی از مزه های آناناس، پیاز، کارامل، پنیر، کره و بادام است.

طعم دوریان به قدری عجیب است که مردم بومی برای تفریح خود، به تماشای واکنش گردشگرانی که نخستین بار آن را امتحان می کنند، می نشینند.


pic-267-w700بهترین بازیکن بدمینتون جهان

«لی چونگ وِی» به عنوان بهترین بازیکن جهان در ۱۰ سال گذشته شناخته می شود. وی در رتبه نخست رده بندی جهانی قرار دارد و توانسته بین سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲، برای ۱۹۹ هفته متوالی این عنوان را در اختیار داشته باشد. او در سه دوره قبلی المپیک، سه مدل نقره برای کشورش به ارمغان آورده است. «لین دان» از کشور چین، اصلی ترین رقیب لی چونگ به شمار می رود. رقابت آن ها در تاریخ این ورزش ماندگار شده است.

علی رغم آن که فوتبال محبوب ترین ورزش در مالزی محسوب می شود، اما بدمینتون با اختلاف زیاد ورزش اول این کشور است. بدمینتون بازهای مالزی تاکنون موفق شده اند ۸ مدال المپیک را برای سرزمینشان به ارمغان بیاورند.

 


Petronas Twin Towers, Malaysia 3دوقلوهای پتروناس

برج های دوقلوی پتروناس ( به انگلیسی :  Petronas Towers ) یکی از بلندترین آسمان خراش های دنیا هستند که در کوالالامپور مالزی واقع شده اند . این سازه ی بی نظیر که امروز نمادی از کشور مالزی در دنیا  است , با احتساب آنتن های بالای برج , ارتفاعی در حدود ۴۵۲ متر دارد . تعداد طبقات هر برج ۸۸  طبقه است و در کل ۷۸ آسانسور فعال در دو برج ساخته شده است . به جز این که این دو برج دو قلو و یکسان هستند , چیزی که باعث خاص بودن این آسمان خراش شده شگفتی و پیچیدگی در ساختار آن است , همچنین  پلی که  طبقات ۴۱ و ۴۲ دو برج  را به هم وصل می کند که طولی در حدود ۵۶ متر و ارتفاعی در حدود ۱۷۵ متر از سطح زمین دارد . قسمت تهتانی این دو سازه هم با یک مرکز خرید به نام سوریا به هم مرتبط می شوند .

درست است که امروز کاربری پتروناس اداری است اما با این وجود باز هم جزء یکی از پر بازدید ترین اماکن در مالزی توسط گردشگران است.اساسا  مالزی را با برج های دو قلوی پتروناس می شناسند . برج های دو قلوی پتروناس با پیچیدگی و شگفتی که در ساختار دارند توانستند هم تحولی باشند در دنیای آسمان خراش ها و هم نمادی باشند از اقتصاد رو به پیشرفت مالزی . تا قبل از سال ۱۹۹۸ لقب بلندترین آسمان خراش دنیا از آن برج سیزر در ایالات متحده ی آمریکا بود  اما پتروناس موفق شد بین سال های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۴ لقب بلندترین ساختمان دنیا را بگیرد , اما با ساخته شدن آسمان خراش تایپه ۱۰۱ در چین به عنوان مرکز جهانی مالی , با ارتفاع ۴۴۹ متر , این لقب را از پتروناس گرفتند , اما همچنان لقب بلندترین برج دو قلوی دنیا از آن پتروناس است .

انحراف دوقلوها

دو شرکت متصدی ساخت پتروناس مشغول به کار بودند تا این که مشخص شد بعضی اعداد و ارقام با هم هماهنگی ندارند . مشکل این جا بود که زمانی که برج ۲ را در طبقه ی ۷۲ بررسی کردند متوجه شدند که به صورت صاف و عمود ساخته نشده بود و کمی انحراف دارد  . این انحراف در حدود ۲۵ میلی متر (۰٫۹۸ اینچ )  بود . شاید این مقدار انحراف اصلا به چشم نیاید اما باید هر چه سریعتر بر طرف می شد چرا که مطمئنا در آینده این برج را با چالش های مختلفی روبرو می کرد .  برای این که این مشکل برطرف شود ۱۶ طبقه ی باقی مانده را ۲۰ میلی متر (۰٫۷۹ اینچ ) در جهت عکس  انحراف قبلی ساختند . همچنین راه دیگر ساخت یک پل میان دو برج بود که باید انجام می شد . البته برای این کار از نقشه برداران متخصصان زیادی استفاده کردند تا بتوانند این مشکل را به بهترین شکل ممکن بر طرف کنند .

مسلما ساخت چنین سازه ی بلندی نیاز داشت تا همه چیز در موردش بررسی شود از وقوع زلزله ی احتمالی تا تاثیر وزش باد . تا به این جا توانسته بودند پتروناس را در برابر زلزله مقاوم کنند اما چطور باید در برابر بادهای شدید از تکان خوردن و درنهایت تخریب ساختمان جلوگیری می کردند؟

زمانی که باد به پتروناس برخورد می کند , برج ها مثل یک بادبان عمل می کنند . اما روش کار به چه صورت است . طراح پتروناس سزار , ایده ای را مطرح کرد تا این دو برج بتوانند بادهایی تا ۱۴۰ کیلومتر بر ساعت را تحمل کنند . ایده ی او این بود که بین طبقات ۴۱ و ۴۲ دو برج یک پل برقرار شود تا هم راه ارتباطی دو برج باشد و هم با ساختارش برج ها را مستحکم تر کند . اما باز هم ساخت این پل می توانست خطراتی را در پیش داشته باشد و با وزش بادهای چرخان این پل ۹۰۰ تنی از ارتفاع ۱۷۰ متری  سقوط کند . اما برای رفع این مشکل این بار هم از دمپر استفاده کردند وسیله ای که سازه را در برابر زلزله هم مقاوم کرده بود . برای ساخت پل از دو پایه ی استوانه ای ۳۵ متری که هر کدام ۶۰ تن وزن داشتند استفاده کردند . این پایه ها همان دمپرهایی هستند که می توانند از برج ها در برابر وزش باد محافظت کنند . روش کارشان هم به این صورت است که زمانی که برج ها تکان می خورند و یا خم می شوند , کشیده می شوند و به جای خود بر می گردند . برای جلوگیری از شکسته شدن پل هم تدابیری اندیشیده شد .

2323545در زمان خم شدن برج ها در جهات مختلف , پایه های تکیه گاه , به جای این که اتصالی مستقیمی بین برج و پل برقرار کنند , به یک سری صفحه های گردان متصل می شوند که قابلیت چرخش تا ۴۵ درجه را در جهات مختلف دارند . به این ترتیب دمپرهای به کار رفته در پتروناس , آن را از هر چرخش و لرزشی حفاظت می کنند و آن ها را به خود جذب می کنند در حالی که کوچکترین حرکتی در داخل سازه حس نمی شود .این پل ساخته شد که هم راه ارتباطی بین دو برج باشد , هم باعث مقاوم شدن سازه شود و هم در مواقع خطر مثل آتش سوزی راهی باشد برای پناه بردن به برج بعدی و هم کاربرد تفریحی داشته باشد .

برج های دوقلوی پتروناس در پائین ترین طبقه به وسیله ی یک مرکز خرید به نام  Suria KLCC به هم مرتبط می شوند . مرکز خریدی با ۱۴۰,۰۰۰ متر مربع وسعت که یکی از لوکس ترین فروشگاه ها در مالزی است . جایی که می توانید از هر مارک  برند معروف دنیا , یک شعبه ببینید . البته در این قسمت از پتروناس می توانید از یک گالری هنری ، تئاتر ارکستر فیلارمونیک ، یک آکواریوم در زیر آب و همچنین یک مرکز علوم دیدن کنید . همچنین شعبه هایی از رستوران های مطرح دنیا هم در این مرکز خرید وجود دارند که می توانید از آن ها استفاده کنید .221

در زمان ورود به برج های پتروناس پارکی به نام  KLCC جلب  توجه می کند . پارکی با مساحت ۱۷ جریب یا ۷ هکتار که در زیر برج پتروناس قرار دارد . طراحی این پارک زیبا توسط فردی با نام Roberto Burle Marx که یک طراح برزیلی بود صورت گرفته است . گفته می شود طراحی این پارک آخرین پروژه ای بود که Roberto Burle Marx انجام داده است . هدف او از طراحی این پارک این بوده که در کنار این آسمان خراش , نگاهی هم به طبیعت شود و به آن ارزش داده شود . در این پارک که یک مکان آرامش بخش در قلب کوالالامپور است گیاهان و حیوانات زیادی زندگی می کنند . تنها ۲۳ نوع گونه گیاهی مختلف در پارک وجود دارد . ۱۹۰۰ نوع درخت بومی و ۶۶ گونه درخت خرما در پارک کاشته شده است . این درختان با هدف جذب پردنگان محلی و حتی پرندگان مهاجر در این مکان کاشته شده اند .

پارک KLCC دارای قسمت های مختلفی است و از آن جایی که یک پارک عمومی است , می تواند یک انتخاب عالی برای گذراندن یک روز تعطیل باشد . این پارک از قسمت های مختلفی تشکیل شده است و قرار است قسمت های دیگری هم به آن اضافه شود مثلا  در آینده قرار است مسجدی با نام Syakirin در این پارک ساخته شود .