اطلاعات کلی درباره اسپانیا

barcelona-sagrada-familia5پایتخت : مادرید

وسعت : حدود ۵۰۴۰۰۰ کیلومتر مربع

جمعیت : حدود ۴۶ میلیون نفر

زبان رسمی : اسپانیولی

پول رایج : یورو

پیش‌شماره : ۰۰۳۴

شهرهای مهم : مادرید – بارسلون

 

اسپانیا کشوری‌ واقع در شبه‌جزیره ایبری در جنوب غربی اروپا و از اعضای اتحادیه اروپا است. نام رسمی اسپانیا، پادشاهی اسپانیا و پایتخت آن، مادرید است. این کشور در شمال با فرانسه و آندورا، در غرب با پرتغال، در جنوب با جبل‌الطارق و مراکش و هم‌چنین دارای مرزهای دریایی در شرق با دریای مدیترانه، و در غرب و شمال با اقیانوس اطلس است.سرزمین اسپانیا با ۵۰۴٬۰۳۰ کیلومتر مربع مساحت، ۵۱امین کشور پهناور جهان و دومین کشور بزرگ اروپای غربی بعد از فرانسه است که شامل قسمت اعظم شبه‌جزیره ایبری، جزایر بالئارس، جزایر قناری، شهرهای سبته (Ceuta) و ملیله در شمال قارهٔ آفریقا و برخی جزایر دیگر واقع در مقابل سواحل این قاره و خود شبه‌جزیره‌است.زبان رسمی این کشور اسپانیایی است که امروزه ۵۰۰ میلیون نفر سخنور دارد.

جنوب شرق این سرزمین با تابستانهای داغ و زمستان های معتدل آب و هوایی مدیترانه‌ای دارد. منطقه خشک مرکزی با تابستانهای گرم و زمستانهای سرد آب و هوایی متنوع دارد. کوههای مرتفع پیرنه آب و هوای سرد کوهستانی و شمال غرب (گالیسیا) با تابستانهای خنک آب و هوای مرطوب اقیانوسی اطلس را دارد.

اسپانیا دارای تاریخی بسیار کهن و قدیمی است که اعصار پیش از تاریخ را نیز در برمی‌گیرد. اسپانیای تحت تصرف امپراطوری روم نیز از مهمترین مناطق امپراطوری محسوب می‌شد.در قرون وسطی اسپانیا تحت تسلط ژرمن‌ها در آمد و چند قرن بعد به طور کامل توسط مسلمانان فتح شد. در سال ۱۴۹۲ دوره حاکمیت مسلمانان در اسپانیا خاتمه یافت و در همین سال کریستف کلمب با استعانت نیروی دریایی اسپانیا قاره آمریکا را کشف کرد.کشف قاره آمریکا مقدمه‌ای شد برای تشکیل امپراطوری اسپانیا و بسط سلطه استعماری در این قاره اسپانیا در سده‌های شانزدهم و هفدهم قدرتمندترین کشور اروپا محسوب می‌شد، اما وقوع جنگ‌های مکرر این کشور را تضعیف کرد.در سال‌های آغازین قرن نوزدهم نیز کشور‌های آمریکای جنوبی موفق شدند طی مبارزات خود از سلطه اسپانیا خارج شوند. در سال‌های میانی قرن بیستم و پس از شکست جمهوریخواهان در جنگ‌های داخلی اسپانیا، ژنرال فرانکو حکومت را در این کشور در دست گرفت و قریب به سه دهه این کشور را مستبدانه اداره کرد.در سال ۱۹۸۶ – ۱۱ سال پس از مرگ فرانکو – اسپانیا به اتحادیه اروپا پیوست و دوران جدیدی از تاریخ این کشور آغاز شد.

Iker Casillas 2اقتصاد کشور اسپانیا

اقتصاد اسپانیا پنجمین قدرت اروپا است. در کشور اسپانیا صنایع متفاوت تولیدی و کشاورزی در حال فعالیت است. در بخش کشاورزی شاید ۱۵ درصد از مردم مشغول به کار هستند. از مهمترین محصولات کشاورزی کشور اسپانیا گندم، جو، سیب زمینی، چغندر قند، مرکبات و انگور است. در قسمت صنایع تولیدی نیز وسایل نقلیه موتوری، فلزی، کشتی سازی و مواد مربوط به مهندسی و شیمیایی از سال ۱۹۶۰ توسعه ی وسیعی یافته است. در راستای همین تولیدات نرخ بیکاری در این کشور از ۲۰ درصد در سال ۱۹۹۰ به ۶٫۷ درصد رسیده است. از دیگر منابع اقتصادی در این کشور بانکداری و صنعت مربوط به توریسم است. اسپانیا در تولید روغن زیتون از بزرگترین های جهان است. فوتبال اسپانیا نیز در اقتصاد این کشور نقش بسزایی دارد و تیم‌های بارسلونا و رئال مادرید از ثروتمندترین تیم‌های جهان به شمار می‌روند

زبان و دین مردم اسپانیا

زبان رسمی کشور اسپانیا، اسپانیایی است. در جهان شاید بالغ بر سیصد میلیون نفر به این زبان سخن بگویند. زبان اسپانیایی زبان رسمی ۱۵ کشور دیگر است (بولیوی- ارژانتین- گینه استوایی- کلمبیا- شیلی- کوبا- هندوراس- مکزیک- پرو- اوروگروئه- ونزوئلا- کاستاریکا- پانامه- نیکاراگوئه.) تقریبا همه ی کشورهای امریکای لاتین و امریکای جنوبی به جز برزیل به زبان اسپانیایی صحبت می کنند. مذهب کشور اسپانیا نیز مسیحیت است. در واقع این کشور مقر استقرار پاپ است و بیشترین میزان کاتولیک ها در این کشور هستند. در این کشور گروه های کوچک پروتستان، یهودی و پیروان اسلام نیز وجود دارد.