اقتصاد و دولت

PulpAndPaperMill.jpg

کانادا یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان محسوب می‌شود و اقتصاد آن از تنوع و گوناگونی فراوانی برخوردار است. صنایع گوناگونی اقتصاد کانادا را شکل می‌دهند که در سه گروه اصلی دسته بندی می‌شوند: صنایع متکی بر منابع طبیعی، صنایع تولیدی، و صنایع خدماتی.
کانادا غنی‌ترین منابع طبیعی، از نفت و گاز و مواد معدنی تا الوار و کشاورزی، را داراست. صنایع مرتبط با منابع طبیعی مانند معدن،استخراج نفت و گاز، کشاورزی، جنگلداری و شیلات همواره در اقتصاد کانادا از اهمیت بالایی برخوردار بوده‌ و نقش مهمی در توسعه این کشور ایفا کرده‌اند. صنایع تولیدی متمرکز شده‌اند در ایالت‌های کِبک و اُنتاریو یکی از منابع مهم اشتغال‌زایی و درآمدزایی (از طریق تولید کالاهای صادراتی) کانادا محسوب می‌گردند. مهمترین محصولات تولید شده در کانادا عبارتند از کاغذ، اتومبیل، موادغذایی، تجهیزات تکنولوژیک، و پوشاک. کانادا در صنایع بیوتکنولوژی، تکنولوژی اطلاعات، ارتباطات، صنایع فضایی، و صنایع دارویی نیز پیشرو است. صنایع خدماتی مشاغل فراوانی را در بخش‌هایی مانند حمل ونقل، آموزش، بانکداری، ارتباطات، و خدمات دولتی فراهم کرده و در حدود سه‌چهارم کانادایی‌ها در این بخش مشغول به کارند.

دلار کانادا واحد پولی کشور است و اسکناسهای رایج ۵ دلاری، ۱۰ دلاری، و ۲۰ دلاری است اما اسکناسهای ۵۰ و ۱۰۰ دلاری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. سکه‌های رایج در کانادا عبارتند از پِنی (یک سنتی)، نیکل (۵ سنتی)، دایم (۱۰ سنتی)، کوارتر (۲۵ سنتی)، لونی (یک دلاری) و تونی (دو دلاری).سکه یک دلاری کانادا را به علت تصویر مرغی (به نام loon) که در یک روی آن قرار دارد، لونی و به تبع آن دو دلاری را تونی می‌نامند. کانادا را می‌توان یک فدراسیون دموکراتیک نامید. زیرا این کشور دارای سیستم پارلمانی بوده و اختیارات و مسئولیت‌ها بین سه سطح دولت این کشور تقسیم شده است. این سه سطح عبارتند از دولت فدرال، دولت ایالتی و دولت محلی.
imagesدولت فدرال یا به عبارتی دولت مرکزی مسئولیت امور کلانی که به کل کشور کانادا مربوط می‌شود را برعهده دارد. این امور عبارتند از سیاست خارجی، دفاع ملی، سیاست‌های بانکی، پست و خدمات پستی، قانون جزا، شهروندی، و مهاجرت. ادراه امور مربوط به هر ایالت/ناحیه بر عهده دولت آن ایالت/ناحیه است. اموری همچون آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، حمل و نقل و احداث بزرگراه‌ها، خدمات اجتماعی، کشاورزی، و محیط زیست.
دولت محلی یا شهری امور مربوط به شهرها را اداره می‌کند، اموری همچون جمع‌آوری زباله و بازیافت مواد، برف‌روبی خیابان‌ها و معابر عمومی، آتش‌نشانی، خدمات آب و فاضلاب، حمل و نقل محلی، و حمل و نقل داخل شهری.

این کشور سردخیز عضوی از سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) و گروه ۸ (G8) است. اقتصاد بازار آزاد آن نسبت به ایالات متحده وابستگی بیشتری به دولت دارد ولی مداخلات اقتصادی دولتی آن کمتر از اکثر کشورهای اروپایی است. کانادا از دیرباز نسبت به کشورها ی همسایهٔ جنوبی‌اش از سرانهٔ رشد ناخالص کمتری برای محصولات داخلی خود برخوردار بود که بدین ترتیب ثروت ناخالص ملی به صورت برابری درمیان مردم توزیع شده‌است که با این وجود این میزان رشد اقتصادی نسبت به رشد اقتصادی اروپای غربی بیشتر است. دردهه‌های گذشته، پس از گذراندن دوره‌ای از اغتشاش، اقتصاد این کشور به سرعت پیشرفت کرد و نرخ بیکاری پایین آمد و دولت بزرگ آن کوچک شد و به دولت فدرال بدل شد.

امروزه سیستم اقتصادی این کشور بر پایه بازار، الگوی تولید و استانداردهای زندگی بسیار شبیه به اقتصاد ایالات متحده آمریکاست. طبق آمارگیری اکتبر ۲۰۰۶، درحالی که نرخ بیکاری طی ۳۰ سال گذشته درپایین‌ترین حد خود، ۶٫۳ قرار داشت، نرخ بیکاری استانی از نرخ پایین ۳٫۶ در استان آلبراتا تا نرخ بالای ۱۴٫۶ درصد در نیوفوندلند و لابرادور متفاوت بود. در قرن گذشته رشد تأثیرگذار بخش‌های خدماتی، معدن، کارخانجات، باعث شد که اقتصاد این کشور که وابستگی زیادی به اقتصاد مناطق روستایی داشت به اقتصاد شهری وصنعتی، تغییر یابد. همانند دیگر کشورهای جهان اول، اقتصاد کانادا، با صنایع خدماتی اداره می‌شود، که سه‌چهارم کانادایی‌ها در این صنعت مشغول به کارند.

545این کشور از نظر اهمیت دادن به بخش صنایع پایه با دیگر کشورهای جهان اول تفاوت‌هایی دارد و دو صنعت نفت خام و چوب‌بری هم در این کشور جزو مهم‌ترین صنایع به حساب می‌آید. کانادا یکی از معدودترین کشورهای پیشرفته‌ای است که صادرکنندهٔ انرژی خالص در جهان است. کانادا دارای ذخایر وسیعی از گاز طبیعی در سواحل شرق و منابع بزرگ گاز و نفت در آلبرتا است ونیز در همسایگی آن یعنی بریتیش کلمبیا و ساسکاچوان است.

 در منطقهٔ وسیع اتاباسکا تارسندز، منابع نفت و گاز فراوانی است که با استخراج آن‌ها کانادا به دومین کشور دارای ذخایر نفت و گاز در جهان بعد از عربستان سعودی تبدیل شده‌است.

در کبک، بریتیش کلمبیا – نیوفولد ولابرادور، انتاریو و مانیتوبا، انرژی الکتریکی ارزان است و از آنجا که به ضرر محیط زیست نیست، استفادهٔ گسترده‌ای از آن می‌شود.

این کشور همچنین یکی از عرضه‌کنندگان اصلی محصولات کشاورزی است که منطقهٔ استپ این کشور یکی از مهم‌ترین عرضه‌کنندگان غلات مثل گندم و انواع دیگر در دنیاست.

کانادا بزرگ‌ترین تولید کنندهٔ اورانیوم و روی و بسیاری از محصولات منابع طبیعی، مثل طلا، نیکل، آلومینیوم وسرب است

اگر نگوییم اکثر شهرها ولی تعداد زیادی از مردم شهرها در بخش شمالی که انجام کشاورزی در آن مشکل است، به خاطر نزدیکی به منابع و معادن، از راه صنعت معدن و با استفاده از منابع چوب زندگی می‌گذرانند. کانادا همچنین دارای بخش صنایع نسبتاً بزرگی است که در کوبک وانتاریو جنوبی قرار دارد که صنعت اتومبیل‌سازی در آن اهمیت خاصی دارد.

25230_469کانادا وابستگی بالایی به بخش تجارت بین‌المللی خصوصاً تجارت با ایالات متحده دارد. قرارداد تجارت آزاد U.S – کانادا(FTA)، در سال ۱۹۸۹ و قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA) که مکزیک هم جزء آن می‌شد، باعث افزایش قابل توجهی در برقراری مناسبات اقتصادی و تجاری با ایالات متحده شد. از سال ۲۰۰۱، کانادا مؤفق شد که از رکود اقتصادی فاصله بگیرد و از نظر کارکرد امور اقتصادی در میان اعضای گروه ۸ همچنان بهترین باقی بماند.

از اواسط سال‌های ۱۹۹۰، دولت فدرال مازاد بودجهٔ سالیانهٔ خود را برای ادای قرض به کشورهایی که بدهی دارند می‌فرستد.

کانادا بزرگترین صادرکننده نفت به آمریکا می‌باشد.