برنامه و زمان پذیرش نیروی متخصص کار برای قسمت فدرال (FSWP) توسط وزیر مهاجرت کانادا امروز ۱۹دسامبر ۲۰۱۲ اعلام گردید.

همانطوری که مهاجران و دوستان عزیز مطلع هستید معروف ترین و رایج ترین روش مهاجرت به کانادا، روش کارکنان ماهر فدرال Federal Skilled Worker Program می باشد. این روش در دو سال گذشته دستخوش تغییرات فراوان بوده است که آخرین آن بسته شدن و قبول نکردن پرونده های مهاجران جدید را در پی داشت. با گذشت حدود ۶ ماه از آن تصمیم امروز ۱۹ دسامبر ۲۰۱۲ ، وزیر مهاجرت کانادا آقای جیسون کنی در شهر آتاوا اعلام نمودند پرونده های این گروه از تاریخ ۴ می ۲۰۱۳ برابر با ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ با روش جدید دریافت میگردد.

جناب آقای جیسون کنی، خاطر نشان کردند دولت کانادا در وهله اول شغلهایی را در لیست خود نگه خواهد داشت که “رشد اقتصادی” و “رفاه بلند مدت” جامعه کاناداییرا در بر داشته باشد.

ایشان در ادامه سخنرانی خود اعلام نمودند که برنامه جدید برای این اعمال گردیده است که نیروی مورد نظر بدون خطا و دقیق برای پیش برد برنامه های ایجاد شده و هم سو با اهداف دولت انتخاب گردد تا بتوان از پتانسیل آنان بهترین استفاده مورد نظر را در راهبرد برنامه های چیده شده استفاده نمود. ایشان به این موضوع که دو عامل سن و توانایی دانش زبانی از مهمترین فاکتورهای بدست آمده در تحقیقات و پژوهش هستند پرداختند و فرمودند اقتصاد مهاجران جدید بر این دو عامل استوار و پابرجا خواهد بود.

تغییرات نهایی روش گزینش متخصصین ماهر فدرال به شرح زیر می باشد :

* مهمترین عامل ، دانش زبانهای رسمی کانادا اعلام شده و قرار دادن نمره مینیمم برای دانش زبان های رسمی کشور کانادا و اضافه نمودن امتیاز زبان برای جذب متخصص بین امتیازات دیگر.

* ارزیابی مدارک تحصیلی و ثابت شدن ارزش واقعی این مدارک اخذ شده متقاضیان.

* تغییراتی بر روی روند استخدام و سریع تر جذب شدن به بازار کار کانادا.

* امتیاز اضافی همسر درصورت داشتن سابقه کار کانادایی و داشتن دانش زبانی.

*کم کردن سن مهاجران و جذب نیروی متخصص جوان به دلیل آنکه زمان بیشتری برای کسب تجارب کانادایی داشته و این گروه انطباق پذیری سریع تری با بازار کار کانادا دارند و مثمر ثمر بودن این گروه سنی در اقتصاد آینده کانادا و شکوفا نمودن اقتصاد باتکیه بر دانش این جوانان.

جناب آقای کنی اضافه کردند تغییرات و انتقالاتی که اعمال گردیده است برای شکوفا نمودن و سرپا نگه داشتن اقتصاد کشور کاناداست و این در وهله اول به نفع خود تازه واردان و مهاجران جدید است.
ایشان فرمودند دو مرحله جدید در این تغییرات اعلام گردیده اول سطح زبان است که در آن بنچ مارک (نقطه مبنا) زبان، عدد ۷ است که برای اطلاعات بیشتر میتوانید به این لینک مراجعه فرمائید و دومین گزینه ارزیالی مدارک تحصیلی است که در سال آینده ارگانهایی که این مدارک را ارزیابی مینمایند را معرفی خواهند نمود.
همچنین همانند گذشته این وقفه برای ارسال مدارک شامل حال کسانی که دارای مدرک دکترای تخصصی هستند و یا دانشجوی دکترای تخصصی در کانادا هستند و یا کسانی که دارای پیشنهاد کاری می باشند نیست و همانند قبل ایشان میتوانند مدارک خویش را ارسال نمایند.