تاریخ تیم ملی فوتبال انگلستان

از قرنهای اولیه پس از میلاد تا قرن هجدهم میلادی، ورزش فوتبال به شکل قانونی و غیرقانونی به اشکال مختلفی در کشورهای گوناگون انجام گرفت. بازی دسته جمعی با توپ، هرچند در دوره هایی توأم با خشونت بود و گاه به تعطیلی آن در برخی کشورها انجامید؛ ولی علاقه مردم به آن کم نگردید. در سالهای ۱۱۳۰ تا ۱۱۸۰، بازی فوتبال با نام لاسول در فرانسه رایج شد و در میان شاهان فرانسه، لوئی هفتم که از ۱۱۴۰ تا ۱۱۷۳ فرمانروایی نمود؛ به گسترش این ورزش همت گمارد. او جوانان بسیاری را به این ورزش تشویق نمود و تیمهای فراوانی را بوجود آورد. در طی سالیان پس از آن، این بازی خشن که گاهی با مرگ بازیکنان هم همراه بود، توسط بریتانیایی ها شامل قوانین و مقرراتی گردید. در حقیقت، منشاء فوتبال امروزی، مناطقی از بریتانیا بوده است که برای این بازی قوانینی وضع نمودند و تلاش کردند ضمن کاستن خشونت از آن، جاذبه های آن را افزایش دهند.

در سال ۱۶۸۱، در لندن بازی فوتبال با قوانین و مقررات خاصی دنبال می شد و حتی مسابقاتی هم در حضور پادشاه انگلستان برگزار گردید. تا سال ۱۸۳۲، بازی که به عنوان فوتبال در سراسر انگلستان رواج داشت، هیچ محدودیتی در استفاده از سر و پا و دست برای آن در نظر گرفته نشده بود و بیشتر شبیه راگبی امروزی بود. اما از این سال به بعد، فوتبال به سمت جدایی از راگبی پیش رفت و درنهایت در سال ۱۸۴۱ ، مقرر گردید که فوتبال بازی با پا و راگبی با دست و پا باشد. در نیمه دوم سال ۱۸۴۶، شاگردان سابق مدرسه شرزبوری واتون که دانشجویان دانشگاه کمبریج شده بودند، نخستین باشگاه فوتبال را تأسیس کردند و دو سال بعد، نخستین قوانین فوتبال را با همکاری سایر تیمهای دانشگاهی بنیان نهادند.

درسال ۱۸۶۲، باشگاه فاتس کانتی در شهر ناتینگهام تأسیس شد که به عنوان قدیمی ترین باشگاه فوتبال در لیگ باشگاههای انگلیس، هنوز هم حضور دارد و امروزه با نام ناتینگهام فارست شناخته می شود.

تیم ملی فوتبال انگلیس یکی از قدیمی ترین تیم های ملی در جهان محسوب می شود و از سال ۱۸۶۳ فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کرد و در سال ۱۹۰۶به عضویت فدراسیون جهانی فوتبال ، فیفا در آمد . انگلیس جزء هشت کشوری است که توانسته قهرمان جام جهانی شود و اولین عنوان قهرمانی خود را در جام جهانی ۱۹۶۶ انگلستان در کشور خود بدست آورد.

تیم ملی انگلیس اولین بازی رسمی خود را در تاریخ ۳۰ نوامبر ۱۸۷۲ مقابل تیم ملی اسکاتلند برگزار کرد که نتیجه بازی ۰-۰ به پایان رسید.

جام جهانی ۱۹۵۴ سوئیس

در جام جهانی ۱۹۵۴ تیم ملی انگلستان با تیم های ایتالیا ، بلژیک و سوئیس هم گروه شد و در اولین بازی خود با گلزنی بورادیس و نت لوفتهوس که هر کدام ۲ گل برای تیم خود به ثمر رساندند، درمقابل تیم ملی بلژیک تن به تساوی ۴-۴ دادند، و در دومین بازی خود مقابل تیم ملی سوئیس میزبان رقابتها به پیروزی ۲-۰ دسته پیدا کردند و از گروه خود پا به مرحله پلی آف گذاشتند . در مرحله پلی آف با نتیجه ۴-۲ مغلوب تیم ملی اروگوئه که به عنوان یکی از پرقدرترین تیم های آن زمان  بود شدند و از گردونه رقابتها کنار رفتند

جام جهانی ۱۹۶۶ انگلیس

اولین قهرمانی انگلیس در جام جهانی مربوط به سال ۱۹۶۶ می شود در جایی که با تیم های اروگوئه ، مکزیک و فرانسه هم گروه شد و با شکست تیم های فرانسه و مکزیک به نتیجه مشابه ۲-۰ و تساوی بدون گل در مقابل اروگوئه به عنوان تیم اول از گروه خود راهی مرحله پلی آف شد . در مرحله پلی آف تیم ملی آرژانتین را با حساب ۱-۰ شکست داد تا حریف پرتغال در مرحله نیمه نهایی شود و در مرحله نیمه نهایی تیم ملی انگلیس موفق شد با دو گل بابی چارلتون در مقابل تک گل ازبیو اسطوره فوتبال پرتغال ، تیم ملی پرتغال را شکست دهد و حریف آلمان غربی در فینال شود .

فینال جام جهانی در ورزشگاه ومبلی ورزشگاه خانگی تیم ملی انگلیس در حضور ۹۸ هزار تماشاگر برگزار گردید . و این تیم ملی انگلیس بود که در یک بازی پر گل و پر تنش موفق شد با نتیجه ۴-۲ آلمان غربی را شکست دهد و اولین قهرمانی خود را جشن بگیرد . گلهای تیم ملی انگلیس را جف هرست ۳ گل پترز ۱ گل به ثمر رساندند و ۲ گل آلمان غربی را هالر و وبر به ثمر رساندند . و در پایان گوردون بنکس به عنوان بهترین دروازبان جام جهانی از سوی فیفا انتخاب شد .

ستارگان تیم ملی انگلیس از ابتدا تا کنون

ویویان وودورد ، استیو بلومر ، بیلی رایت ، تام فینی ، نت لوفتهوس ، بابی چارلتون ، استن مورتنسن ، برایان رابسون ، جف هرست ، تامی لاوتون ، دیوید پلات ، پیتر شیلتون ، بابی مور ، فرانک بارسون ، کوین کیگان ، جیمی گریوس ، گری لینکر ،  برایان داگلاس ، مارتین پیتر ، جان بارنز ، کنی سنسوم ، آلبرت شفرد ، نیکی بات ، دیوید باردسلی ، دیوید سیمن ، آلن شیرر ، گری نویل ، تدی شرینگهام ، دیوید بکهام ، مایکل اوون ، پل اینس ، اندی کول ، استیو مکمنمن ، جان تری ، گرت بری ، تئو والکات ، میکا ریچاردز ، جولیان لسکات ، اشلی کول ، رابرت گرین ، ریو فردیناند ، وین رونی ، فرانک لمپارد ، استیون جرارد و …

افتخارات تیم ملی فوتبال انگلیس

جام جهانی :

۱ بار قهرمانی در سال : ۱۹۶۶

۱ بار مقام چهارمی در سال : ۱۹۹۰

جام ملت های اروپا :

۲ بار مقام سومی در سال :۱۹۶۸ – ۱۹۹۶

مسابقات قهرمانی خانه بریتانیا :

۵۴ بار قهرمانی

۲۴ بار نایب قهرمانی

منبع : سایت ورزش ۱۱