تحصیل و هزینه های آن در استرالیا

استرالیا یکی از بهترین کشورهای دنیا برای زندگی‌ و تحصیل می‌باشد. دانشگاه‌های استرالیا در ردهای خیلی‌ بالا در سطح بین المللی قرار دارند که بودجه تحقیقاتی‌ خود را از دولت استرالیا، وزارت دفاع، دانشجویان خارجی‌ و همچنین فروش نتایج تحقیقاتی‌ خود به دست میاورند. بنابرین می توان حدس زد که دانشگاههای استرالیا از امکانات بسیار بالایی برخوردارند.در عین حال که استرالیا یکی‌ از بهترین کشورها برای زندگی‌ است در مقایسه با کشور های همرده خود هزینه زندگی در این کشور بسار پایین می باشد.دانش پژوهان نه تنها از رشد تحصیلی در استرالیا بهره خواهند برد بلکه با توجه به چند ملیتی بودن شهرهای آن از لحاظ رشد شخصیتی و شناخت اجتماعی نیز بهره مند خواهند بود.

دلایل برتری استرالیا برای تحصیل:

هزینه های تحصیلی دراسترالیا در مقایسه با کشورهایی که درایران شهرت دارند بسیار بالاتر می باشد. از جمله این کشورها می توان در خطه اروپا به فرانسه، هلند، سوئد و آلمان و در جنوب شرقی آسیا به مالزی و فیلیپین و همچنین آمریکا اشاره نمود.
برای مثال فرانسه در بعضی از دانشگاه ها خدمات تحصیل رایگان برای دانشجویان خارجی دارند.

اما دراسترالیا، امکان کار کردن به صورت قانونی هنگام تحصیل با دست مزد بالا، بهره جویی از بیمه درمانی بسیارارزان، امکان خرید خانه و خودرو، امکان درخواست اقامت دایم و شهروندی استرالیا پس از اتمام تحصیل وجود دارد. و همچنین فرهنگ بسیار بالای استرالیایی ها در برخورد با اتباع بیگانه و امکانات رفاهی و اجتماعی بی نظیر در دنیا آن را هنوز به عنوان انتخاب اول اکثر دانشجویان خارجی قرار داده است.همچنین استرالیا کشوری است که منسجم ترین زیرساخت برای مهاجران را در تمام دنیا دارا می باشد.

از جمله امکاناتی هر چند جزیی که می توان به آن اشاره نمود وجود مترجمان زبان های مختلف در اکثر اداره جات دولتی و برخی شرکت های خصوصی می باشد. برای مثال چنانچه یک پارسی زبان در بدو ورود با مشکل ارتباطات به زبان انگیلسی مواجه شود به راحتی می تواند درخواست مترجم پارسی بنماید.در دهه های گذشته نیز استرالیا بر علیه مشکل تبعیض نژادی اقدامات بسیار جدی در دستور اجرایی خود قرار داده است چنانکه هر گونه توهین که به نوعی به ملیت شخص مخاطب اشاره کند دارای مجازاتهای سنگین می باشد و پلیس و حتی افراد استرالیایی نسبت به این موضوع حساسیت خاصی از خود نشان می دهند.

هزینه تحصیل در استرالیا:

شهریه تحصیل در موسسات آموزشی استرالیا بنا به ، رشته تحصیلی، شهر و کالج های مختلف متغییر می باشد.اما به طور متوسط می توان گفت که:شهریه تحصیل در دبیرستان متوسط در سال ١٠,٠٠٠ دلار استرالیا* می باشد.شهریه یک کالج در سال ١٠,٠٠٠ دلاراسترالیا* (ماه جون ٢٠٠٩) می باشد.و همچنین شهریه تحصیل در دانشگاهها** در سال از ١۵,٠٠٠ تا ٢۵,٠٠٠ دلار استرالیا* می باشد.

هزینه زندگی در استرالیا
طبق آماری که اداره مهاجرت استرالیا تحت اختیار وکلای نیک ویزا قرار داده است، برای راحتی نسبی، یک دانشجو به طور متوسط به ٢,٠٠٠ دلار استرالیا در ماه نیاز دارد.هر همراه نیز مبلغ ١,٠٠٠ دلار استرالیا مازاد بر آن نیاز دارد.

این در شرایطی است که دانشجو خانه ای مستقل برای خود اجاره کرده باشد و اکثر مواقع غذای خود را از رستوران یا غذا خوری تهیه کند.اما توجه داشته باشید که آمار ارایه شده توسط اداره مهاجرت استرالیا، آماری است رسمی و باید شرایطی نسبتا مطلوب را برای یک دانشجو در نظر بگیرد و یک دانشجو در صورتی که در خوابگاه دانشجویی سکونت کند یا اینکه با چند دانشجوی دیگر خانه ای شریکی اختیار کنند، خواهند خواهد توانست با رقم کمتر از نیمی از مبلغ اشاره شده در بالا زندگی خود را پیش ببرد.

همچنین دانشگاههای معتبراسترالیا دارای کانون های تفریحی، ورزشی و فرهنگی ارزان قیمت بسیار می باشند که توسط خود دانشجویان گردانده می شود.

از جمله این فعالیت می توان به کلاس های رقص، زبان های مختلف، موسیقی، خوانندگی و ارکستر، آشپزی کشورهای مختلف، دوره های اسکی روی آب و برف، سقوط آزاد، غواصی و بسیاری فعالیت های دیگر اشاره نمود.هزینه گرداندن اینگونه کانون ها از محل عضویت دانشجویی و قسمت اعظمی از آن توسط دانشگاه تامین می شود.

موسسات آموزشی همواره برنامه های تفریحی، گردشی و اجتماعی بسیاری در طول سال با هزینه های بسیار پایین برای دانشجویان ترتیب می دهند.همچنین موسسات آموزشی معتبر دارای رستوران ها و کافی شاپ هایی می باشند که توسط دانشجویان اداره می شود و می توان غذای بسیار ارزان از آنجا تهیه نمود.

* قابل ذکر است که آمار های ارایه شده دروب سایت نیک ویزا برگرفته از وضعیت عمومی تعدادی از متقاضیان آن می باشد. این ارقام برای افراد مختلف با توجه به رشته انتخابی، موسسه آموزشی وشهری که موسسه در آن واقع شده متفاوت می باشد.

** در برخی دانشگاهها و رشته های خاص این مبلغ ممکن است تا سقف ۵٠,٠٠٠ دلاراسترالیا هم بالا برود.