توضیحات اولیه در مورد لاتاری

همه ما می‌دانیم که گرین کارت آمریکا مجوز اقامت دائم در آمریکاست. یک شخص با در اختیار داشتن این کارت کلیه حقوق شهروندی ایالات متحده آمریکا را بدست آورده و می‌تواند در آمریکا کار، زندگی و تحصیل کند. همچنین می تواند آزادانه و بدون نیاز به اخذ ویزا به آمریکا رفت و آمد داشته باشد. برای به دست آوردن گرین‌کارت چندین راه وجود دارد که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم:

۱-  ازدواج با یک سیتیزن آمریکایی

۲-  از طریق سرمایه گذاری

۳-  از طریق پناهندگی

۴-  برنده شدن از قرعه کشی گرین کارت

۵-  راههای دیگه ای که براشون وکیل لازمه  

usa-green-card-lottery-in-nepalقصد ما اینجا توضیح مورد چهارم است

برنامه ویزای مهاجرتی دایورسیتی که بر اساس حکم کنگره آمریکا بنا نهاده شده، سالی یکبار توسط وزارت امور خارجه و تحت بند (c) 203 قانون ملیت و مهاجرت (۲) به اجرا گذاشته می‌شود. بند ۱۳۱ قانون مهاجرت ۱۹۹۰ (Pub. L. 101-649 )، بند ۲۰۳ قانون ملیت و مهاجرت را اصلاح کرده تا طبقه جدیدی از مهاجرین به نام “مهاجرین گونه‌گون (دایورسیتی)”) مهاجرین (DV را به وجود آورده. این قانون، هر ساله ۵۰٫۰۰۰ ویزای اقامت دائم برای افراد کشورهایی که میزان مهاجرت کمتری به ایالات متحده دارن فراهم میکند.
ویزاها بین شش منطقه جغرافیایی به این ترتیب تقسیم می شن: بیشترین میزان ویزا به مناطقی تعلق می گیره که کمترین میزان مهاجر را داشته، و به شهروندان کشورهایی که در پنج سال گذشته بیش از ۵۰٫۰۰۰ مهاجر به ایالات متحده فرستادن، ویزایی تعلق نمی گیره. در هر منطقه، هیچ کشوری بیش از هفت درصد کل ویزاهای دایورسیتی در هر سال را کسب نمی کنه.

متقاضی یا میبایست دارای دیپلم دبیرستان (یا معادل آن) باشه, و یا در طی پنج سال گذشته حداقل دو سال در حرفه ای که جهت اشتغال به آن به حداقل دو سال آموزش یا تمرین نیاز است اشتغال داشته باشه.

برای همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال متقاضی نیز در صورت برنده شدن بصورت اتوماتیک ویزای مهاجرت به آمریکا صادر می شه. زن و شوهر می توانند جهت دوبل کردن شانس برنده شدن خود هر کدام بصورت جداگانه تقاضا کنن. اگر زن یا شوهر هر کدوم برنده بشن همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال آنها بصورت اتوماتیک برنده و شامل تقاضا می شن. فرزندان بالای ۲۱ سال و فرزندان متاهل زیر ۲۱ سال می بایست تقاضای جداگانه تنظیم کنن و امکان شرکت از طریق تقاضانامه والدین خود را ندارن.

 شما می بایست نام همه فرزندان مجرد زیر ۲۱ سال خود را در تقاضای خود درج کنین بدون توجه به اینکه فرزند بیولوژیکی شما باشه, فرزند همسرتان از یک ازدواج قبلی باشه و یا اینکه شما آنها را به فرزندی قبول کرده باشین. فقط در صورتیکه فرزندتان هم اکنون دارای اقامت آمریکا بوده و یا تبعه آمریکا باشد لازم نیست که نام اونها را در تقاضای خود درج کنید. نام همه فرزندان زیر ۲۱ سال خود را در تقاضا درج کنید حتی اگه الان با شما زندگی نمی کنن و یا حتی اگر تصمیم ندارین که در صورت برنده شدن در قرعه کشی آنها را با خود به آمریکا ببرین یا حتی بچه شیر خواره هست.

کامپیوتر به صورت اتفاقی اشخاصی با فرم های حائز شرایط را انتخاب می کنه. این افراد بین ماه مه تا ژوئیه سال بعد نامه ای حاوی خبر انتخاب شدنشون و دستورالعمل های بعدی از جمله اطلاعاتی در مورد هزینه های مربوط به مهاجرت به ایالات متحده دریافت می کنن. کسانی که انتخاب می شن توسط ایمیل (نامه الکترونیکی) این خبر را دریافت نمی کنن. کسانی که انتخاب نمی شن هیچ خبری [از طریق نامه یا ایمیل] دریافت نمی کنن. سفارت ها و کنسول گری های ایالات متحده نمی تونن لیست منتخبین قرعه کشی را تهیه کنن. همسران و فرزندان زیر ۲۱ سال و مجرد متقاضی منتخب اصلی می تونن جهت همراهی او درخواست ویزا کنن. ویزا در فاصله زمانی بین اول اکتبر تا ۳۰ سپتامبرصادر می شه.

American Dream this way, Blue and Red Interstate Sign with word American Dream and an arrow with sky backgroundتا رسیدن به آمریکا تنها ۱۰ قدم فاصله است :

۱-ثبت نام در قرعه کشی

۲-برنده شدن و پر کردن فرمهای پاکت اول و ارسال مدارک

۳- منتظر شدن برای کارنت شدن شماره شما در سایت KCC

۴- پیدا کردن یک اسپانسر جهت ساپورت

۵- رسیدن پاکت دوم که زمان مصاحبه اول تو اون مشخصه و ارسال مدارک

۶- انجام معاینات پزشکی

۷- مصاحبه و انگشت نگاری در کنسولگری

۸- انتظار برای FBI چک

۹- مصاحبه دوم جهت زدن مهر ویزا به پاسپورت

۱۰-تهیه بلیط هواپیما

 

منبع : اطلاعات جامع لاتاری