جغرافیای انگلستان

انگلستان یک جزیره است، جزیره‌ای در غرب اقیانوس اطلس با آب‌وهوایی معتدل که اغلب اوقات، ابرها بر آسمان آن گسترده است. این کشور با ۲۴۴۰۴۶ کیلومتر مربع وسعت معادل ۹۳۶۰۰ مایل مربع (هفتاد و چهارمین کشور جهان) در کنار دریای مانش از سمت جنوب، دریای شمال از مشرق و دریای ایرلند در مغرب، واقع شده است. قسمتی از انگلستان (در ایرلند شمالی) با جمهوری ایرلند (ایرلند جنوبی) مرز مشترک دارد. سرزمین بریتانیا از مساحتی معادل کشور نیوزیلند و نیمی از خاک کشور فرانسه برخوردار می‌باشد. این سرزمین از چشم اندازهای مختلفی برخوردار بوده و سهم عمده اراضی آن ، به جز مناطق شمالی و جنوب غربی، نسبتا مسطح و کم ارتفاع است و این درحالی است که بیشتر قسمتهای ولز و اسکاتلند از سرزمین‌های کوهستانی متشکل می‌گردد. به طور کلی می‌توان گفت که کشور انگلستان به ناحیه‌ای کوهستانی در شمال و غرب، و ناحیه ای پست در شرق قابل تقسیم است که دهانه رودخانه اگز (اگزتر) درجنوب غربی و رودخانه تیس (تی ساید) درشمال شرقی، تا حدودی مرز بین این مناطق را مشخص می‌نماید. آب و هوای بریتانیا ، اگرچه بسیار متغیر بوده و در تمام مواقع سال بارانی است، معمولا ملایم و معتدل است. آب و هوای غرب کشور مرطوب و ملایم‌تر از شرق کشور است، درحالیکه شمال‌غربی مرطوبترین ناحیه کشور است. اسکاتلند و شمال کشور نیز از زمستان‌های سختی برخوردار هستند و از بارش برف زمستانی فراوانی بهره می‌برند. جنوب شرقی کشور از بهترین و گرمترین آب و هوا برخوردار است که البته در فصل سرما زمستانهایی طولانی، سرد و پربارش را به خود می‌بیند. در جزیره متوسط درجه حرارت درماه ژانویه ۴ درجه سانتیگراد و طی ماه جولای ۱۸ درجه سانتیگراد است.

این کشور را می توان از لحاظ طبیعی به سه ناحیه به ترتیب ذیل تقسیم نمود:

ناحیه اسکاتلند در شمال

قسمت اعظم ارتفاعات کشور در آن واقع گردیده و ناحیه ای سرسبز و پوشیده از چمنزار است که قسمت عمده جنگل های کشور را در برگرفته است. رودهای زیادی در آن جریان دارند که از آن جمله می توان به رودهای دی، کلیاد و توئید اشاره نمود. آب و هوای انگلستان معتدل کوهستانی و اقیانوسی است. بلندترین نقطه آن قله بن نویس با ۱۳۴۳ متر ارتفاع است.

از جمله جزایر مهم کشور می توان از جزایر شتلند، اورکنی و هبرید (داخلی و خارجی) و جزیره های کوچکتر آیلی، لوئیس، مال، رم و ارن نام برد.

ناحیه آلستر ( ایرلند شمالی )

ناحیه آلستر، قسمتی از شمال جزیره ایرلند است، که ناحیه ای نسبتا کم ارتفاع می باشد، اما از نقاطی با ارتفاع زیاد برخوردار بوده و جنگل های آن عمدتا در همین نواحی واقع شده اند.

رودهای بن، رو و بلاک واتر از جمله مهم ترین رودها، و مگی و راتلی نیز از جمله مهمترین جزایر آن محسوب می گردد. آب و هوای ناحیه مذکور، معتدل و مرطوب است.

سایر نقاط ( انگلند و ویلز )

مناطق انگلند و ویلز، قسمت جنوبی جزیره اصلی را شامل می گردند. نواحی وسیعی از آن را جلگه ها، مراتع و نواحی پست پوشانده اند. نواحی مرتفع آن عمدتا در شمال و غرب واقع شده اند. از جمله مهمترین رودهای مهم آن می توان به تیمز (تایمز)، اوز، ایون، مرزی، هامبر، تاین، ترنت و سورن اشاره نمود. از جمله جزیره های مهم آن نیز می نوان از جزایرهالی، انگلسی، وایت و شپی نام برد. بلندترین نقطه این منطقه، قله سنودن با۵۸۰/۱متر ارتفاع می باشد.

بطور کلی آب و هوای مناطق فوق، بعلت تأثیرپذیری از جریان گلف استریم که تا کناره های غربی و جنوبی آن را فرا می گیرد، معتدل و همراه با بارندگی های فراوان همراه می باشد.

از جمله مهمترین بنادر مهم انگلستان نیز می توان به بندر لندن در مصب رود تیمز، گلاسگو درکنار رود کلاید، لیورپول و بلفست در ساحل دریای ایرلند، کاردیف در تنگه بریستول و ساوت همپتن در ساحل دریای مانش اشاره نمود.