خانواده و شیوه زندگی

 

   کانادا با حدود ۳۳ میلیون نفر جمعیت یکی از پایین‌ترین چگالی‌های جمعیت، ۳/۳ نفر در هرکیلومتر مربع، را در جهان داراست. کانادا کشوری بیکران با گوناگونی و تنوع فرهنگی بالاست. در واقع بیش از ۲۰۰ نژاد متمایز در کانادا وجود دارند و قانون چندگانگی فرهنگی کانادا (the Canadian Multiculturalism Act) این چندگانگی را به رسمیت شناخته و از آن حمایت می‌کند. در این قانون تصریح شده است که تمام کانادایی‌ها از حق حفظ و گسترش میراث فرهنگی خود برخوردارند. زنان، مردان، کودکان، و سالمندان همگی در کانادا محترم بوده و کانادایی‌ها ارزش‌هایی همچون مساوات افراد، محترم بودن همه افراد جامعه، کار با یکدیگر و کمک به یکدیگر، تلاش برای ایجاد روابط دوستانه، و نیز تبدیل کانادا به جامعه‌ای نیکوکار، دوست داشتنی، و ایمن برای زندگی را باور داشته و ارج می‌نهند. کار داوطلبانه و کمک به دیگران ارزش اخلاقی بسیار مهمی در کانادا محسوب شده و میلیون‌ها داوطلب (volunteers)، افرادی که بدون چشم داشت مالی به دیگران کمک می‌کنند، در گروه‌ها و جوامع مختلف مشغول کار در پروژه‌های محلی هستند.
از آنجا که درآمد یک نفر کفایت نمی‌کند، در اغلب خانواده‌های کانادایی زن و شوهر هر دو در خارج از خانه کار می‌کنند و انجام وظایفی چون خرید، پخت و پز، نظافت منزل و نگهداری از فرزندان بین والدین تقسیم شده‌است. ازدواج معمولا اتفاقی مهم در زندگی یک کانادایی بوده و معمولا تمام اعضای خانواده در مراسم جشن ازدواج گردهم جمع می‌شوند. در کانادا نیز همچون اغلب کشورهای غربی طلاق به عنوان راهی برای پایان دادن به یک زندگی ناموفق به رسمیت شناخته می‌شود و زن و مرد هردو دارای حق طلاق هستند. حدود ۱۲ درصد از خانواده‌های کانادایی به دلیل شیوع طلاق اصطلاحا خانواده تک والدینی هستند.
برخی رفتارها و رسوم در زندگی اجتماعی کانادا پذیرفته شده و جا افتاده است مثلا نکشیدن سیگار در مکان‌های عمومی، اجازه گرفتن از صاحبخانه برای کشیدن سیگار در خانه‌ی او، رعایت نوبت هنگامی که افراد در صف ایستاده‌اند، به موقع حاضر شدن سر قرار، توجه به محیط زیست و نریختن زباله در معابر عمومی و مواردی از این دست.
برخی از قوانین مهمی که به عنوان مقیم کانادا ‌باید رعایت کنید عبارتند از:
  • راندن خودرویی که به ثبت نرسیده‌است و نیز رانندگی بدون داشتن گواهینامه رانندگی و بیمه غیر قانونی است.
  • رانندگی در حین مستی ممنوع بوده و جرم محسوب می‌شود.
  • مصرف مشروبات الکلی در خیابان و در منظر عموم جرم محسوب می‌گردد.
  • راننده و مسافران در هنگام رانندگی باید کمربند ایمنی را ببندند.
  • خرید، فروش و یا مصرف مواد مخدر غیرقانونی است.
  • کودکان زیر ۱۲ سال نباید در خانه تنها بمانند.
  • تمام کودکان ۶ تا ۱۶ سال باید به مدرسه بروند.
  • سیگار کشیدن در ساختمان‌های دولتی، آسانسور، هواپیماهای خطوط هوایی کانادا، اتوبوس‌ها و سایر وسایل حمل و نقل عمومی، در بسیاری از بانک‌ها، فروشگاه‌ها، رستوران‌ها، و در اغلب مکان‌های عمومی ممنوع است و بسیاری از شهرداری‌ها سیگار کشیدن را در تمام ساختمان‌های عمومی حوزه شهر خود ممنوع کرده‌اند.
  • ضرب و جرح همسر و فرزندان در خانه و یا در منظر عموم ممنوع و خلاف قانون است.