دوره های کارشناسی در انگلستان

Application Procedure for Undergraduate Courses Bachelor Degree Programmes

در این بخش توضیحاتی مختصر جهت دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته های کارشناسی در  انگلستان  را دارند داده شده است.

دانش آموزان انگلیسی قبل از ورود به دانشگاه به مدت ۱۳ سال در مقاطع ابتدائی و متوسطه تحصیل کرده و سپس به دانشگاه وارد میشوند.جهت معادل کردن این دوره برای دانشجویان از کشور های دیگر که سیستم آموزشی متفاوتی با  انگلستان  دارند و قصد ورود به دوره های کارشناسی در انگلستان را دارند خواسته میشود تا در دوره های پیش دانشگاهی شرکت نمایند.

توضیحات کامل در مورد دوره های پیش دانشگاهی را در بخش مربوطه مطالعه نمائید.

متقاضی ورود به دوره های کارشناسی در انگلستان میبایست دوره GCSE را با حداقل نمرات C گذرانده باشد.

نکته: متقاضیان ورود به دوره های کارشناسی در دانشگاهای آکسفورد و کمبریج میبایست نتایج A level را ارائه دهند.


شرایط ورود به دوره های کارشناسی در انگلستان :

ارائه مدارک تحصیلی و ریز نمرات سال آخر دبیرستان الزامی است.این مدرک بایستی توسط مترجم رسمی ترجمه شده باشد در غیر اینصورت از طرف دانشگاه مورد قبول نخواهد بود.

معمولا دانشگاه ها علاقه مندند تا وضعیت درسی و رفتار متقاضی را در زمان تحصیل در مقاطع قبلی بدانند بنابراین ریز نمرات شما در نتیجه اخذ پذیرش اهمیت زیادی دارد.

فرم درخواست جهت شرکت در دوره های کارشناسی در انگلستان بایستی حداکثر تا قبل از ۱۰ خرداد ماه تکمیل شود تا بتوان برای دوره های کارشناسی ترم آینده که در شهریور ماه شروع میشود اقدام نمود .هر چند در بعضی شرایط ، این زمان تا تیرماه ماه قابل تمدید است.
برای درخواست در دانشگاهای آکسفورد و کمبریج میبایست درخواست شما تا قبل از ۲۰ مهر ماه تکمیل شده باشد .تا بتوان برای سال بعد جهت اخذ پذیرش در این دو دانشگاه اقدام نمود. علاوه بر فرم های معمولی ، این دو دانشگاه دارای فرمهای دیگری نیز هستند که میبایستی تکمیل و ارسال شوند .لازم به ذکر است که در یک زمان متقاضی نمیتواند برای هر دو این دانشگاهها اقدام نماید.

IELTS : در بعضی از دانشگاه ها در انگلستان از دانشجویان خارجی خواسته میشود تا قبل از ورود به دانشگاه در دوره های کارشناسی ، امتحان آیلتس را با موفقیت پشت سر بگذارند و نتیجه آزمون آیلتس  را به دانشگاه ارائه دهند.اگر چه ممکن است مدارک دیگر زبان را نیز قبول نمایند.

معرفی نامه: Letter of Recommendation

این نامه نقش بسیار مهمی در اخذ پذیرش از دانشگاه های انگلستان به خصوص در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا دارد
که در واقع نامه ای است که توسط فردی که متقاضی را در زمان تحصیل میشناسد نوشته و امضا میشود. نویسنده این نامه بایستی موقعیت خود را در نامه بنویسید (مثلا دبیر زیست شناسی) و این که برای چه مدتی و تا چه اندازه متقاضی را میشناخته  و دلایل توصیه تحصیل در آن رشته خاص برای متقاضی را عنوان نماید.


معمولا  دو توصیه نامه نامه از طرف ۲ معرف درخواست میشود.

اظهار نامه: Statement of Purpose

نوشتن اظهارنامه در زمان اخذ پذیرش تحصیلی نقش بسیار مهمی را دارد . چون معمولا مسئولین دانشگاه در عدم حضور دانشجو تصمیم به اعطای پذیرش تحصیلی میگیرند این مدرک در معرفی دانشجو و نهایتا در تصمیم گیری دانشگاه بسیار با اهمیت است که در آن نامه دلایل انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی و همچنین دلایل کافی مبنی بر به پایان رساندن دوره تحصیلی نیز بایستی گنجانده شود.