نقشه و پرچم انگلستان

 

flag_UK

 

پرچم بریتانیا یا پرچم اتحاد، پرچم رسمی کشور پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی است.

این پرچم مشهور پس از تشکیل کشور پادشاهی متحد در سال ۱۷۰۷ میلادی در پی اتحاد پادشاهی انگلستان (شامل انگلستان، ولز و اسکاتلند) به وجود آمد. پرچم بریتانیا از ترکیب پرچم‌های این دو پادشاهی و ایرلند شمالی ایجاد شده‌ است.

  • پرچم اسکاتلند یا صلیب سنت اندریاس: زمینه آبی، صلیب ضربدری سفید اندریاس قدیس
  • پرچم انگلستان یا صلیب سنت جرج: زمینه سفید، صلیب قرمز سنت جرج
  • پرچم ایرلند شمالی یا صلیب سنت پاتریک: با زمینه سفید و صلیب قرمز؛ گرچه این پرچم هیچگاه مستقلاً به عنوان پرچم ایرلند شمالی بکار نرفته است.

Flags_of_the_Union_Jack

 

سنت جورج، که در اسلام به جرجیس معروف است، یک قدیس بود که در قرن دوازدهم، حامیان بسیار داشت. افسانه‌هایی از کُشتن یک اژدهای خبیث توسط جرجیس، وجود داشت. جرجیس یک سرباز رُمی، کشیش و محافظ شخصی امپراتور دیوکلستین بود. پیش‌زمینه سفید پرچم انگلستان بخاطر لباس‌های سفیدی بود که انگلیسی‌ها در زمان جنگ‌های صلیبی می‌پوشیدند، اما صلیب قرمز بخاطر گرامیداشت مقام مذهبی بالای این شهید مسیحی بود که او در نبردهایش از آن استفاده می‌کرد. جرجیس در کاتولیک، آنگلیسان، ارتدوکس شرقی و کلیساهای ارتدوکس مشرق زمین، یک قدیس شناخته می‌شود. در دین اسلام نیز جرجیس را یک پیامبر می‌خوانند.

در سال ۱۱۸۸، هنگامی که هنری دوم انگلستان و فیلیپ دوم فرانسه با توافقی قصد شروع یک جنگ صلیبی را داشتند، پاپ مشخص کرد که هنری دوم از یک صلیب سفید بر پیش‌زمینه قرمز و فیلیپ دوم از یک صلیب قرمز بر پیش‌زمینه سفید در لباس‌های سربازان خود در این جنگ استفاده کنند. استفاده از این صلیب‌ها در لباس‌های ارتش‌های انگلیس و فرانسه، بخاطر این بود که سربازان بتوانند سربازان خودی را از دشمن تشخیص دهند. مورخان قرن سیزدهم همگی سر این موضوع توافق دارند که انگلستان می‌خواست سمبل قبلی خود را داشته باشد و سپس هر دو پادشاه تصمیم به تعویض نشان گرفتند. اما برخی از سربازان فرانسه همچنان به پوشیدن لباس نظامی قبلی‌شان ادامه داده و انگلیسی بنظر می‌رسیدند. رفته رفته نماد صلیب قرمز بر پیش‌زمینه سفید نماد ارتش جنگ‌های صلیبی شد و تمام سربازان از هر کشوری، این نوع لباس را می‌پوشیدند.

در نبرد ایوشام در سال ۱۲۶۵، سربازان سلطنتی انگلسان، از صلیب قرمز بر روی یونیفرم سفیدشان استفاده کردند تا در میدان نبرد یکدیگر را میان سربازان شورشی بارون که در جنگ پیشین آنها (نبرد لوئس) صلیب سفید داشتند، تشخیص دهند. همچنین صلیب سرخ سنت‌جرج نماد انگلیسی‌ها در جنگ ولز در ده سال بعد بود.

برخی از مورخان بر این باورند که صلیب سرخ سنت‌جرج از پرچم شهر جنوا در سال ۱۱۹۰ گرفته شده است؛ وقتی که کشتی‌های انگلیس قصد عبور از دریای سیاه و دریای مدیترانه را داشته و از نیروهای دریایی جنوا ایتالیا، درخواست حمایت داشتند.

نقش پرچم بریتانیا در طول ۳۰۰ سال گذشته در پرچمهای کشورهای بسیاری از جمله هند، استرالیا، زلاندنو، قبرس، آمریکا، فلسطین، کنیا، نیجریه، سیلان، جامائیکا، کانادا و سنگاپور وجود داشته‌است. در سال ۱۹۹۹ پس از بازپس دادن هنگ کنگ به جمهوری خلق چین، نقش پرچم بریتانیا از پرچم هنگ کنگ حذف شد.

امروزه چهار کشور از قلمروهای همسود بریتانیا شامل استرالیا، زلاندنو، فیجی و تووالو کماکان نقش پرچم بریتانیا را در پرچم ملی خود حفظ کرده‌اند. نقش این پرچم همچنان در پرچم برخی از استان‌های کانادا (بریتیش کلمبیا، مانیتوبا و آنتاریو) و پرچم ایالت هاوایی در ایالات متحده آمریکا حضور دارد.

British_Army_Infantry_Recruiting_areas

تقسیمات کشوری انگلستان شامل چهار سطح مختلف است که از طریق نهادهای اداری مختلف ایجاد شده برای اهداف دولت‌های محلی اداره می‌شوند. بالاترین لایه از دولت‌های محلی در انگلستان نه منطقه بودند: شمال شرق، شمال غرب، یورکشایر و هامبر، میدلند شرقی، میدلند غربی، شرق، جنوب شرق، جنوب غرب و لندن. این مناطق در سال ۱۹۹۴ به عنوان ادارات دولتی تشکیل شدند و دولت بریتانیا از طریق آنها به ارائه طیف گسترده‌ای از سیاست‌ها و برنامه منطقه‌ای دست زد، اما اعضای این نهادها به جز لندن در هیچ‌یک از مناطق از طریق آرای عمومی انتخاب نمی‌شدند. در سال ۲۰۱۱ این ادارات دولتی منطقه‌ای ملغی شدند. امروزه مرزهای بین همان مناطق تعیین‌کننده حوزه‌های رای‌گیری یرای انتخاب اعضای پارلمان اروپا است.

در لایه بعد از تقسیمات منطقه‌ای، انگلستان به ۴۸ شهرستان تشریفاتی تقسیم شده‌است. این شهرستان‌ها که به تدریج و از قرون وسطی به این سو شکل گرفته‌اند در درجه اول به عنوان یک مرجع جغرافیایی استفاده می‌شوند. البته سابقه تشکیل بعضی از این شهرستان‌ها کمتر است و به سال ۱۹۷۴ میلادی هم می‌رسد. هر یک از آنها یک لرد نایب‌السلطنه و یک کلانتر عالی دارد. این دو مقام به مثابه نمایندگان محلی نهاد سلطنت بریتانیا هستند. در خارج از لندن بزرگ و مجمع‌الجزایر سیلی، انگلستان همچنین به ۸۳ ناحیه شهری و غیر شهری تقسیم شده‌است که این تقسیم‌بندی برای اهداف دولت‌های محلی استفاده می‌شود. هر یک از آنها ممکن است از داخل یک منطقه جغرافیایی باشد یا بین چند منطقه تقسیم شده باشد.

کشور انگلستان از ۹ ناحیه، ۴۸ استان و ۳۲۶ شهرستان تشکیل شده‌است. در زیر می‌توانید فهرست مهمترین شهرهای انگلستان را مشاهده کنید:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پرچم انگلستان