ویزای کاری کانادا

کانادا از بزرگترین اقتصادهای صنعتی و گردشگری جهان است و همیشه فرصت‌های شغلی بسیاری به ویژه برای متخصصین در این سرزمین وسیع وجود داشته است. هر ساله هزاران نفر برای شرایط شغلی بهتر و داشتن زندگی بهتر راهی این بخش از جهان می‌شوند. کانادایی‌ها مردمانی سخت‌کوش و خوش‌گذران هستند. اگر بتوانید خود را با فرهنگ آنها هماهنگ کنید (که با توجه به مهاجرپذیربودن اسن کشور چندان کار سختی هم نیست)، قطعا در یکی از بهترین نقاط جهان کار خواهید کرد. گرچه قوانین ایالتی کانادا در مواردی با هم متفاوت است، اما مدارک لازم برای اخذ ویزای کار در اغلب ایالات‌های این کشور مشابه است.

اولین شرط لازم برای دریافت ویزای کار کانادا ، دریافت نامه ای از طرف شرکت یا کارفرمایی است که شهروند و مقیم دائم کانادا باشد.

پس از دریافت این نامه ، درخواست متقاضی کاریابی در کانادا بایستی تکمیل گردد و مدارک مورد نیاز ارائه شود.

در نظر داشته باشید که ارائه تاییدیه از اداره منابع انسانی و توسعه مهارتهای کانادا ، از دیگر ملزومات است.

این درخواست به صورت کتبی تنظیم میشود و بر مبنای این تاییدیه ، کارفرمای مورد نظر اجازه استخدام نیروی کار خارجی را کسب مینماید. این تاییدیه Positive Labour Market Opinion نامیده میشود.

شخص متقاضی کار در کانادا لازم است که مدارک بانکی ارائه نماید که گواه درآمد کافی ایشان برای تامین هزینه‌های زندگی خود و افراد خانواده‌اش را در کانادا دارد.

ارائه گواهی سلامت جسمی توسط شخص متقاضی کار در کانادا ضروری است و همچنین نداشتن محکومیت و سوء پیشینه نیز الزامی است.

شایان ذکر است که کاریابی شما در کانادا به این معنا نیست که قصد اخذ اقامت دائم در این کشور را دارید ، بلکه مدارک شما به گونه ای باید به افسر سفارت ارائه گردد که گویی پس از اتمام دوره کار خود به کشورتان باز میگردید.

از دیگر شرایط کار در کانادا و اخذ ویزای کار، داشتن مدرک زبان انگلیسی و یا بسته به ایالت مورد نظر ، داشتن مدرک زبان فرانسوی است. چرا که شما باید به پلیس سفارت ثابت نمایید که توانایی برقراری ارتباط در کشور کانادا را دارید و میتوانید با دانش زبان خود ، گذران زندگی نمایند.

قبل از تهیه مدارک

قبل از تهیه مدارک مورد نیاز ویزای کار کانادا، ابتدا باید شرایط و اصطلاحا صلاحیت خود را برای اقدام برای این نوع ویزا بسنجید. فایل چک لیستی به نام IMM 5488 وجود دارد که مدارک مورد نیاز را به صورت کامل معرفی می نماید.

بعضی از آفیس های ویزا بسته به کشوری که متقاضی اهل انجاست، ممکن است مدارک بیشتری را نیاز داشته باشد که قطعا شما مسئول تهیه آنها هستید.

مدارک اصلی :

 • مدارک هویتی-اسکن پاسپورت معتبر
 • دوقطعه عکس
 • مدارک کاری(سند استخدام شما توسط یک کمپانی در کانادا)

این مدرک برای دو دسته متقاضی، متفاوت است:

 1. اشخاصی که به LMIA(Labour Marketing Impact Assessmnt)نیاز ندارند-این اشخاص باید شماره نامه استخدامی یا offer of employment number که یک شماره ۶ رقمی است را ارائه نمایند
 2. اشخاصی که به LMIA نیاز دارند- این اشخاص باید این نامه را از ESDC تهیه نموده و به همراه آفر کاری خود ارائه نمایند.

اشخاصی که برای کار در کبک اقدام می نمایند باید مدرک CAQ را از MIDI به ادرسhttp://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/fr/employeurs/embaucher-temporaire/recrutement-haut-salaire/demarche-generale.html که فقط به زبان فرانسه میباشد، تهیه نموده و ارائه نمایند.

 • مدارک هویتی که نشان دهنده رابطه شما با همراه شما میباشد که باید به همراه این مدرک، فرم IMM5909 را تکمیل نمایند.
 • مدرکی دال بر اقامت شمادر کشور متبوع خود
 • تکمیل فرم CIC که باید پرشده، تاریخ زده و امضا گردد
 • تکمیل فرم های مخصوص
 • برای اشخاصی که از خارج کانادا اقدام به اخذ ویزای کار کاناد مینمایند باید فرم IMM1295 را تکمیل نمایند.
 • تکمیل فرم همراه
 • متقاضیان باید فرم های IMM5707 ویا IMM5645 را تکمیل نمایند.
 • تکمیل فرم IMM5109 که بر حسب کشوری که از آن اقدام می نمایید متفاوت است
 • تکمیل فرم IMM5476 اگر یک نماینده برای اقدام دارید

 • هزینه درخواست:

پرداخت هزینه اپلیکیشن یا درخواست که باید به صورت صحیح پرداخت گردد که این هزینه شامل بررسی ۱۵۵ دلار، بایومتریک یا انگشت نگاری ۸۵ دلار و همچنین هزینه open work permit holder به مبلغ ۱۰۰ دلار کانادا میباشد. باید دقت داشته باشید که این هزینه به صورت صحیح از طریق لینک http://www.cic.gc.ca/english/information/fees/pay.asp پرداخت شده و رسید اخذ گردد.

با مراجعه به این لینک با صفحه ای به شکل زیر مواجه میشوید.

 • عقدنامه یا سند اثبات رابطه زن ومرد
 • اثبات اینکه شرایط اخذ شغل مورد نظر در کانادا را دارید
 • مدرک LMIA که توسط ESDC به کارفرمای شما ارائه میگردد و یک نسخه از قرارداد کاری با شرکت کانادایی
 • ارائه مدرک CAQ اگر قصد کارکردن در ایالت کبک را دارید
 • نامه برگزیده شدن در استان یا Nomination Letter که برای ان دست از متقاضیانی است که در طرح های استانی نامزد شده و انتخاب شده است و همینطور نامه R204c که توسط استان به شما داده میشود.

بدیهی است تهیه و تکمیل این مدارک و فرم ها، نیاز به یک مشاور یا وکیل متخصص دارد تا در تهیه و تکمیل این فرم ها به صورت صحیح شمارا یاری نماید. چنانچه شخصا اقدام به انجام پروسه می نمایید، توجه داشته باشید که ارائه مدارک ناقص یا تکمیل فرم ها به صورت غیرصحیح، پروسه اخذ ویزا را با تاخیر مواجه می نماید